AYDINLI KAVŞAK KURALLARINI BİLMİYOR

  • Aydın Gazete
  • 19 Şubat 2016
  • Yorumlar Kapalı

Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç, Aydın’da meydana gelen kazaların büyük çoğunluğunun kavşaklarda yaşandığını dikkat çekerek ilde bir çok sürücünün kavşak kullanımı ile ilgili bilgisinin yetersiz olduğunu kaydetti.

Özellikle kavşaklarda yol hakkının kavşağa giren sürücü ya da araca ait olduğunu ifade eden Özmeriç, “Kullanım ve öncelik hakkı döner kavşaklarda kavşağın içindeki aracındır” dedi.

Trafik bilincinin çok önemli olduğunu belirten Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç, “Kavşağın içindeki araca kavşağa giren diğer araçlar yol vermediği için trafik sıkışıklığı meydana gelmektedir. Aydın’da trafik yoğunluğunun en çok olduğu yerlerin başında da kavşaklar ve sonrası geldiği Halbuki Kavşağın içindeki aracın kavşağı boşlatması beklense trafik yoğunluğu da hafifleyecek ve trafik daha hızlı akacaktır. Aydın’da bunu en bariz örnekleri Kozdibi, Zafer Meydanı, Söke Novada Kavşağı, Kızılay Caddesi Altgeçit Kavşağı’nda yaşanmaktadır” dedi.

Bunun yanından trafikte yayaya saygı bilincinin de çok önemli olduğunu kaydeden Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç, “Ayrıca yayaların geçiş üstünlüğünün olduğu her halükarda araçların yayalara yol vermek zorunda olduğunun bilinmesi oldukça önemlidir. Ne yazık ki ülkemizde yaya yollarında da yayalara yol verilmemekte geçiş üstünlüğünü araçlar kullanmakta. Bu da trafikte saygının ne kadar az olduğunun bir kanıtıdır.

Trafik kuralları çok uzun araştırmalar sonunda ortaya çıkmış kurallardır. Bunların kesinlikle uygulanması gerekmektedir. Sürücülerimizden trafik kurallarını uymaları hususunu rica ediyoruz” diye konuştu.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar