SÖKE EMEKLİ SEN’DEN AÇIKLAMA

  • Aydın Gazete
  • 18 Şubat 2016
  • Yorumlar Kapalı

Söke Emekli-Sen Başkanı Celal Gümüş, yaptığı açıklamada; “2016 yılına da günlük hayatımızda tükettiğimiz temel ürünlerin fiyatlarına yapılan zamlarla girdik.

TÜİK’in 3 Şubat 2016’da yayınladığı Ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi’ne göre, enflasyon 2016 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,82, arttı. Şöyle ki; Ocak ayında aylık en yüksek artış gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 4,28, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 2,71, sağlıkta yüzde 2,42, eğlence ve kültürde yüzde 2,09 artış gerçekleşti.

Bunun yanı sıra, şehirlerarası ve şehiriçi ulaşım, elektrik, su gibi ürün ve hizmetlerin fiyatlarına zam yapıldı. TÜİK’in açıklamasına göre, Ocak 2016’da endeks kapsamına giren 417 maddeden; 29 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 285 maddenin ortalama fiyatlarında artış gerçekleşti. Kuşkusuz fiyatı artan ürünlerin tamamı, içinde milyonlarca emeklinin de bulunduğu, dar ve sabit gelir grubunda bulunan toplumun çoğunluğunun yaşamını idame ettirmek için tükettiği ekmek, et, süt gibi temel ürünlerdir.

Fiyat artışlarıyla; 1 Ocak itibariyle emeğiyle yaşayan, işçilere, kamu çalışanlarına emeklilere verilmiş olan, maaş artışları, hatta daha fazlası, geri alındı. Bir başka değişle, yıllardır yapıldığı gibi bu yılda, emeğiyle yaşayanlara kaşıkla veren hükümet, kepçeyle almaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar