AYDIN’DA BİR İLK: TAVİ

  • Aydın Gazete
  • 15 Şubat 2016
  • Yorumlar Kapalı

ADÜ Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Öğretim Üyeleri; Prof. Dr. Ceyhun Ceyhan, Prof. Dr. Tarkan Tekten, Prof. Dr. Osman Alper Onbaşılı, Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı ve Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı’nın destekleriyle TAVİ (Transkateter Aort  Kapak impilantasyonu) işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

 

TAVİ işlemini, kateter yoluyla aort kapağının değiştirilmesi işlemi olarak tanımlayan Prof. Dr. Ceyhun Ceyhan, “Bu işlemi açık kalp ameliyatı yüksek riskli olan, açık kalp ameliyatını kaldıramayacak tarzda eşlik eden ağır hastalıkları olan kişilerde gerçekleştiriyoruz.  Bunlar ileri derecede yaşlı, genel durumu bozuk,  yüksek riskli hastalar oluyorlar.” diyerek işlemin uygulanabileceği hastalar hakkında bilgi verdi.

 

İşlemin uygulanabileceği hastaların riskli bireyler olduğunu bu sebeple karar verme noktasında, Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dallarının yaptığı toplantı ile hastanın TAVİ işlemine mi, açık kalp cerrahisine mi uygun olduğunun kararının verildiği aktaran Ceyhan, “Hastaların işleme hazırlığı oldukça zor çünkü;  aort darlığı hastaları genellikle eşlik eden başka sorunlarda arz ettikleri için görüntülenmeleri, hazırlık aşamasında eşlik eden diğer hastalıklarının stabil hale getirilmesi uzun bir süreç alıyor. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra Kalp Damar Cerrahisi ve Kardiyoloji Ekibi birlikte Anestezi Ekibinin de desteğiyle işlemi gerçekleştiriyoruz.” dedi.

 

Prof. Dr. Ceyhun Ceyhan, işlemin anestezi uzmanı eşliğinde hafif sedasyon etkisiyle, hastaların tamamen bayıltılmadan işlemin uygulandığını aktardı ve “Kasık damarından giriş yapılıyor. Daha sonra bu vakamızda uyguladığımız ya da daha önce uyguladığımız kapaklarda olduğu gibi domuz perikardından yani domuz kalp zarından veya sığır kalp zarından oluşturulan suni kapakları kateter yoluyla hastaların aort kapağına götürüyoruz. Yıpranmış daralmış eski kapakların yerine bu kapakları implant ediyoruz. İşlem yaklaşık 1 saat sürüyor işlemden sonra hastalarımız hemen bilinçleri açılıyor normal yaşantılarına çok hızlı bir şekilde dönebiliyorlar.” sözleriyle işlem hakkında bilgi verdi.

 

Başarılı bir işlem yapıldığı takdirde hastaların hayat kalitelerinin oldukça arttığını vurgulayan Ceyhan, “İşlemden sonra, yatağa bağımlı adeta hayata küsmüş hastalar normal yaşantılarına dönebilir hale geliyorlar. Bu hem ekonomik hem de hastaların bundan sonraki yaşam kaliteleri açısından çok ciddi bir kazanım. İşlem sonrasında 1 gün ya da 2 iki gün hastalarımızı servis odasında izledikten sonra taburcu edip normal yaşantılarına dönmelerini sağlıyoruz.” sözleriyle işlemin etkilerini aktardı.

 

Prof. Dr. Ceyhun Ceyhan, Hastanemizde dördüncü kez gerçekleşen TAVİ işleminin Aydın’da bir ilk olduğunu,  Aydın çevresi ve Devlet Hastanesi’nde bu tür vakalar olduğunda, Hastanemize yönlendirilmeleri durumunda seve seve yardımcı olacaklarını belirtti.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar