AYDIN’DA YOLSUZLUK SORUŞTURMASI

  • Aydın Gazete
  • 15 Şubat 2016
  • Yorumlar Kapalı

Tarım Gıda Ve Hayvancılık bakanlığı müfettişlerince devam eden soruşturma ile ilgili bilgi verilmezken köşk ilçesi bağlı köylerde bulunan onlarca çiftçinin ifadesine başvuruldu.

Aydın’ın en yoğun çiftçilik faaliyetinin yürütüldüğü ve en fazla zeytin ve organik incirin üretildiği merkezlerden biri olan Köşk İlçesi’nde devlet desteklerinden faydalanmak için İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde yapılan işlemler sırasında usulsüzlük yapıldığı ve alınan paraların makbuz ve koçanlarının eksik olduğu iddia edildi. Olayın ortaya çıkmasının üzerine Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ilçeye gönderilen müfettişler hafta sonu soruşturma mesaisi yaptı. İlçede faaliyet gösteren çiftçiler telefonla aranarak hafta sonu ifade için İlçe Müdürlüğü’ne davet edildi.

Olayla ilgili bilgilerine başvurulan çiftçilere müfettişler tarafından Köşk İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde ‘Dosya masrafı’ adı altında ne kadar para istendiği ve ne kadar ödeme yaptıkları soruldu. İşlemler sırasında ‘Dosya parası’ adı altında para ödediklerini ancak kendilerine makbuz verilmediğini belirten çiftçiler “İşimizin görülmesi için istenilen parayı hep veriyoruz. Alınan paranın yasal olup olmadığını ya da makbuz verilip verilmediğini bilmiyoruz. Çünkü görevliler bizden parayı aldıktan sonra bilgisayarda bir şeyler yapıp ‘İşleminiz tamamlandı gidebilirsiniz’ diyorlardı. Karşımızdaki devlet yetkilisi olduğu için biz bir şey sormuyorduk” diye konuştular.

“SORUŞTURMANIN SELAMETİ İÇİN AÇIKLAMA SONRA YAPILACAK”
İlçede müfettişlerce soruşturmanın devam ettiğini belirten Aydın İl Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri çok sayıda çiftçinin ifadesine başvurulduğunu belirtti. Konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten yetkililer, “İçeriğini soruşturmanın selameti için gizli tuttuğumuz konuda müfettişlerce soruşturma yapılıyor. Çok sayıda çiftçi dinlenecek. İlçede bir sıkıntı ve sorun olduğu doğru. Ancak detaylı bilgiyi kamuoyu ile daha sonra paylaşacağız” diye konuştular.

Bu arada çiftçiler ifade vermek için Köşk Tarım İlçe Müdürlüğü önünde uzun kuyruklar oluşturdular. Müfettişler çiftçilerin mağdur olmaması için soruşturmayı telefon randevusu ile yapıyor. İşlerini ayarlayan çiftçiler kendilerine verilen saatte tarım ilçe müdürlüğüne gidip müfettişlerin sorularını cevaplıyor.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar