DİDİM’DE TÜRKÜ ZİYAFETİ

  • Aydın Gazete
  • 8 Şubat 2016
  • Yorumlar Kapalı

Didim Belediyesi’nin ilkini geçen yıl düzenlediği Amatör Ses yarışmasının ikincisi yapıldı. 12 finalistin Türk Halk Müziği eserlerini seslendirdiği yarışmada ‘Ormancı’ türküsünü seslendiren Mehmet Ali Aslan birinci seçildi.
Dün akşam saat 19:30’da Ticaret Odası Kültür Merkezinde gerçekleşen yarışmayı Didim Belediye Başkan yardımcısı Salih Bankoğlu, CHP İlçe Başkanı Gökmen Karataş, CHP’li Meclis Üyeleri, Didim EKK Başkanı Ali İhsan Kubaliç ile yüzlerce Didimli salonu doldurdu.
Türk Halk Müziği Ses yarışmasını Gazeteci-Yazar Tayfun Talipoğlu şarkı ve şiirleriyle renk verirken Jüriyi üyeleri arasından CHP Eski Muğla Milletvekili ve Sanatçı Tolga Çandar, Aşık Veysel Koro Şefi Cem Sezgin, Folklor Araştırmacısı ve müzisyen Necdet Kurt, Belediye Meclis Üyesi Mimar ve Müzisyen Sinan Ceyhan, Belediye Kültür Sanat Atölyeleri sorumlusu ve Müzisyen Vedat Demirhan, Müzisyen Erdal Duman, DAHOT koro şefi Selahattin Aydın ve DİKSAD koro şefi Salih Aygün yer aldı.
Ses yarışmasının açılışında konuşan Didim Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Naşit Oskay Belediyenin ilkini geçen yıl düzenlediği ses yarışmasının ikincisinde yine türkü severleri bir araya getirdiklerini belirterek “Ulu Önde Atatürk Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür demiş. Kültürümüzün mihenk taşlarından biri de türkülerimiz; onlar bizim geçmişimiz. Bizler bunu yaşatmak için adım attık ve yeni yetenekleri ortaya çıkarmak için bu yarışması düzenliyoruz. Kültür-Sanat bir barış projesidir; sanat bir insanın en güzel yeridir. Bu noktada belediye başkanımızda bizlere her türlü desteği veriyor. İlginizden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.
Yarışmayı sunan Gazeteci-Yazar Tayfun Talipoğlu’na düzenlenen yarışmanın öneminin büyük olduğunu belirterek “Çünkü burada biz seçiyoruz; sizler görüyorsunuz. TV’lerde boy göstermek önemli değil; orada birinci olanların bir halk olmadığını görüyoruz. Burada jürideki değerli arkadaşlarımızda 25 bin TL ücret alarak burada oturmuyor; gönüllü olarak buradalar. Hepsine teşekkür ediyorum.” dedi.
12 FİNALİST YARIŞTI
Finale kalan Sevim Göksülük, Mehmet ali Aslan, Mehmet Sıddık Nabız, Kurtuluş Özgür, Mehmet Timuçin Türkmen, Hicran Yetiş, Seray Çelebi, Şengül Nar, Okan Karalar, Emre Salış, Serda Savar ve Rıdvan Akman’dan oluşan 12 finalist, birbirleriyle kıyasıya yarıştılar. Bir birinden güzel türkülerden oluşan repertuarı seslendiren amatör genç ses yarışmacıları, izleyenlere müzik ziyafeti çekti.
ÇANDAR ÇALDI; TALİPOĞLU OYNADI
Jüri değerlendirmesi esnasından sazıyla sahne alan Sanatçı Tolga Çandar birbirinden güzel türküler seslendirirken, ‘Ormancı’ türküsünde ise Tayfun Talipoğlu ise harmandalı oynadı. Alkışlar arasında oyun oynanırken salondakiler alkışlar ve nakaratla Çandar’a eşlik etti.
Yarışma sonunda değerlendirmelerini yapan Jürinin verdiği oylarla Amatör Halk Müziği Yarışmasının 1.si Mehmet ali Aslan, 2.si Serda Savar ve 3.sü Sevim Göksülük oldu.
Yarışmada dereceye girenlerden 1. Üç Tam altın, 2.’ye iki tam Altın ve 3.’ye de tek tam altın ile ödüllendirildi.
Ödül töreninde konuşan Belediye Başkan yardımcısı Salih Bankoğlu amatör ruhla profesyonel şekilde yarışmacıların performans sergilediğini belirterek “Bizler bu türküleri dinlerken geçmişimize gittik. Burada kültür ve barışı yaşatmaya çalışıyoruz. Bizler 81il’den gelen halkımıza hizmet vermek için buradayız. Biz artık birlikte harman olmuş durumdayız kimseyi ayırmadık ve ayırmayacağız. Bunun yaşatılması için de çalışmalarımıza devam edeceğiz Yarışmaya katılanlara ve bu organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.
Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay’ın şehir dışında olması nedeniyle katılamadığı yarışmanın 1.’ne ödülünü Başkan Yardımcısı Salih Bankoğlu, 2.’ne Sanatçı Tolga Çandar ve 3.’ne Tayfun Talipoğlu verdi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar