ÇİN MALLARI MESLEK SAHİBİ YAPTI

  • Aydın Gazete
  • 5 Şubat 2016
  • Yorumlar Kapalı

Aydın’ın Ilıcabaşı Mahallesi’nde yaşayan ve 5 yıl öncesine kadar ekmeklerini sepet örerek kazanan Roman kadınlar meslekleri Çin mallarına yenik düşünce yeni meslek öğrenmeye başladılar. Bayanlar mahallenin yaşlı ve maharetli kadınlarından lokma döküm kursu aldılar.
Roman Kadınların aslında on parmağında on marifet bulunduğunu ancak imkansızlıklar nedeniyle iş yapamadıklarını belirten Gonca Uyanık, “Çiçekçilik de sepetçilik de yok oldu. Bizler ya çiçekçilik ya da sepetçilik yaparak ekmeğimizi kazanırdık. Sepetçilik ucuz Çin malları ve fabrikalarda plastik sepetlerin basımıyla birlikte zorlaştı. Rekabet edemez olduk. Mekanımız olmadığı için ve yasalar gereği de çiçekçilik yapamaz olduk. Her seçim döneminde gerek yerel gerekse genel idarecilere derdimizi anlatıyoruz. Bir türlü sorunumuz çözülmedi. Şimdi bir yandan mahallede vefat edenlerimiz için hayır lokması döküyoruz diğer yandan da büyüklerimiz hayır lokması dökerken bizlere de hamur yoğurma ve lokma döküm kursu veriyor” dedi.
Mahallenin yaşlı kadınlarından Selma Saka da zorlaşan hayat şartları ve olanaksızlıklar nedeniyle Ilıcabaşı’nda yaşayan Roman kadınların fırsat eşitliğini yakalayamadığını belirterek “Aslında Roman Bayanlar 10 parmağında 10 marifet becerikli kadınlardır. Ancak hiç fırsat verilmediği için bir türlü hayat şartları ve kazanç düzeyleri iyileşmiyor. Bir zamanlar sepet ördüğümüz söğüt dalları için yardım istedik hiçbir yetkili oralı olmadı. Sepetçilik mesleği bitti. Şimdi de el sanatları, lokmacılık gibi çeşitli faaliyetlerle ekmeğimizi kazanmak istiyoruz. Başta Valimiz olmak üzere yerel yöneticilerden destek bekliyoruz” diyerek kendi aralarında düzenledikleri lokma dökme kursunda tüm bayanların başarılı olduğunu söyledi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar