ALTIN SIVI İÇİN 24 SAATLİK MESAİ

  • Aydın Gazete
  • 5 Şubat 2016
  • Yorumlar Kapalı

Yağın kalitesi için günlük sıkım yapmaya özen gösterdiklerini belirten zeytinyağı fabrikası işletmecilerinden Salih Kahraman, “Zeytinyağının kaliteli olması için sıkımları işlenen zeytinleri en kısa sürede yapmaya çalışıyoruz” dedi.
Zeytin rekoltesinin bu yıl ciddi miktarda düşük olmasına rağmen Köşk ve çevresinde son yıllarda gerek dikilip yetiştirilen gerekse aşılanarak verim yapan ağaç sayının artması sayesinde önemli ölçüde zeytin hasat edildiğini belirten Köşk Uzundere mahallesindeki zeytinyağı fabrikası işletmecilerinden Salih kahraman, gerek bilinç düzeyinin artması gerekse teknolojiye ayak uydurulması ile zeytinyağında kalitenin arttığını söyledi. Rekolte düşüklüğüne rağmen ürünlerin kaliteli olduğunu belirten Kahraman, “Eskiden zeytin toplama işi uzun sürer, sıkım işlemi de bir bahçenin tamamı işlendikten sonra yapılırdı. Şimdi çırpma makineleri sayesinde hem günlük hasat edilen zeytin miktarı arttı, son sistem sıkma makineleri ile de sıkım işlemi de daha kolay ve seri hale geldi. Zeytinyağının kaliteli olması için belli şartlar var. Bunlardan en önemlisi hasat edilen zeytinin bekletilmeden sıkılıp yağının çıkarılmasıdır. Bizler de üreticinin hasat ettiği zeytini en kısa sürede sıkıp en kaliteli yağın elde edilmesi için gece gündüz çalışıyoruz” dedi.
“ARTAN FİYATLAR YÜZ GÜLDÜRDÜ”
Sağlığa olan faydalarının anlaşılması ile zeytinyağının kıymetinin daha çok anlaşıldığını belirten Köşklü üreticilerden Okan Kılınç, “Kısa süre öncesine kadar zeytinyağının kilosu 4-5 TL idi. Gerek Akdeniz ülkelerindeki rekolte düşüklüğü gerekse faydasının her geçen gün daha çok anlaşılması ile zeytinyağı anca hak ettiği fiyatı buldu. Şu anda 5 asit zeytinyağı 10 TL civarında cizemlik zeytinyağları ise 13 TL civarında toptan satılıyor. Ürün para edip emeğinin karşılığını alan üretici de kaliteyi yakalamak için daha çok özen göstermeye başladı. ” diye konuştu.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar