2016 TEHLİKE İŞARETİ VERİYOR

  • Aydın Gazete
  • 4 Şubat 2016
  • Yorumlar Kapalı

Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan her ay başında yayınladığı olağan değerlendirme yazılarına Şubat ayında da devam etti. Açıklamasında 2016 sezonuna değinen Akdoğan şu ifadeleri kullandı;

2015 yılının sonuna geldiğimiz bu günlerde, ülkenin genel profili 2016 turizm sezonu için tehlike işaretleri veriyor. 2015 yılı başlarında Rusya’da yaşanan devalüasyonun etkilerinin ciddi bir Rus turist krizi yaşattığı, bir yılı bitirmeden Rusya ile yaşanan uçak krizi ve doğu illerimizin genel hali, 2016 yılında yabancı pazarlardan beklediğimiz turist sayısına ulaşamayacağımız endişesi yaratıyor. Euro bölgesi ülkeleri ise, daha 2008 yılında başlayan ekonomik krizin etkilerini üzerinden atamadı.

Ekonominin en hassas sektörü olan turizm sektörü de iç, dış ekonomik ve siyasi her türlü değişimden pozitif yada negatif etkilenen ilk sektör. Bu dönemde yaşanan değişimler ise ne yazık ki negatif  etkiler yapıyor ve yapacak gibi görünüyor. 2015 yılında kısmen hissettiğimiz Rusya’daki devalüasyon kriziyle Rus pazarı kaybı %25 civarındaydı. Bu bile Antalya’dan Ege’ye ciddi sıkıntılar ve maddi kayıplar yaşattı. Küreselleşme ve iletişimin çok hızlı arttığı dünyamızda, etkide tepkide eskiye oranla çok hızlı hissediliyor.

Geçtiğimiz günlerde KODER’in düzenlediği panelde konuşmacı olan tur operatörü temsilcileri de konuşmalarıyla bu durumu teyit ettiler. Daha sonra, Odamızdaki panelde konuşmacı olan Prof. Dr. Yalçın Karatepe de,  genel ekonomik veriler eşliğinde 2016 için çok ümit vermedi.

2016 yılı için endişeli konuşmalar her ne kadar acentacı ve otelciler arasında daha çok dile getirilse de,  ilçemizdeki en başta alışveriş sektörü olmakla birlikte, diğer sektörlerinde bu durumdan etkilenecekleri çok açık.

PEKİ NE YAPACAĞIZ?

İlçemizde, son 7 yıldan beri devamlı bir artış trendi gösteren iç pazar avantajımızı kullanacağız. Toplantılarda yapılan konuşmalarda, yerli turistin önemini ve ilçe ekonomisine katkısını hala kavrayamamış kişileri de görüyorum. Kuşadası ekonomisinin sadece dış pazar turisti ile döndüğünü sanan çok kişi var. Ama gerçek bu değil. İç pazarın ilçe ekonomisine katkısı son 7 yılda %50 civarına ulaştı. Bu durumu sadece otel bazında değerlendirmeyelim, yeme içme sektöründe de yerli turistin payı %80 civarlarına ulaştı.

Olası dış pazar kayıplarımızın kapatılması için yerli pazarda reklam çalışmalarına acilen başlayacağız. (Bunu kendi kurumumuz adına söylüyorum). Kuşadası’nı merkez alıp 200 km’lik bir yarım daire çizdiğiniz zaman, karşımıza 10.000.000’luk bir nüfus çıkıyor. Bu ilçemizin en büyük coğrafi avantajıdır. Bugün Manisa 1.15 saat, Denizli 1.45 saat, İzmir 0.45 saat  ve Aydın‘dan 0.40 saatlik  sürüşle ilçemize ulaşılabiliyor. Bu avantajı kullanmak elimizde. Biz KUTO olarak, bu konudaki reklam ve sosyal medya çalışmalarına başladık ve 2016 sonuna kadar aralıksız sürdüreceğiz.

Çok karamsar olmadan, panik yapmadan elimizden geleni yaparak 2016 yılını bekleyeceğiz. Beklentilerimizin üzerinde karlı ve bereketli bir sezon olur temennisi ile birlikte, daha önemli bir konu olan sağlık ve ardından mutlu bir yıl dilerim.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar