84 YAŞINDA AVUKAT OLDU

  • Aydın Gazete
  • 4 Şubat 2016
  • Yorumlar Kapalı

Yüzde 90 görme engelli olan Mustafa Genç, 27 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra 1979 yılında emekli olup Kuşadası’na yerleşti. 80 yaşından sonra 1955-56 yılında kayıt yaptırıp ekonomik nedenlerden dolayı okuyamadığı için yarım bıraktığı Ankara Hukuk Fakültesi’ne yeniden kayıt yaptıran Genç, azmin sembolü oldu. Genç, özürlü olmasına rağmen özel aparatlarla ders kitaplarını okuyup Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.
Mustafa Genç, 85 yaşında çok sevdiği avukatlık mesleğine adım atarak, torunu yaşındaki Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt’un yanında staja başladı. Bozkurt’un eşi Av. Melek Bozkurt ile her gün davaları takip eden ve güçlükle de olsa staj dosyasını dolduran Genç, 1 yıllık staj süresinin ardından bugün muradına erdi. Genç’in avukatlık mesleğine başlaması nedeniyle Aydın Barosu’nda yemin töreni düzenlendi.
Staj döneminde Mustafa Genç’ten çok şeyler öğrendiğini ifade eden Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, “Mustafa Genç, her gün büyük bir heyecanla staj formunu doldurdu. Ben Baromuzda staj yapmasından dolayı guru duyuyorum. Böyle bir insanla meslektaş olacağımdan ve cübbeyi giydireceğim için onur duyuyorum. Kendisini tanıdığım içinde çok büyük mutluluk duyuyorum. Bence bize hala öğretmekte olduğu gibi bundan sonra da tanıştığı insanlara öğretmeye devam edecek. Çünkü bizlere vereceği daha çok şey var” dedi.
Stajı boyunca Genç ile her gün beraber olan Av. Melek Bozkurt da, Genç ile kızının geçirdiği ağır bir hastalık sürecinde tanıştığını anımsatarak, “Bana yeniden hayata dönebilmenin, umutla sarılabilmenin ve hiçbir şey için geç olmadığının göstergesi olduğu için O’na minnettarım. Bence Mustafa Amcanın benim üzerince emeği çok fazladır. Bize çok farklı pencereler ve tecrübeler kazandırdı. Kendisini kutluyorum. Çok güzel bir avukat olacaktır” diye konuştu.
“İDEALİMDİ BAŞARDIM”
85 yaşına yaklaştığı günlerde idealini gerçekleştirdiği için çok mutlu olduğunu ifade eden Mustafa Genç ise, duygusal anlar yaşadığı törende geçlere tavsiyelerde bulundu. Genç, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Çok çalışmanın ve çok üretken olmanın faydalı olduğunu muhakkak siz bizden daha iyi biliyorsunuz. Hukukun, ahlakın, teamülün, dinin, teknolojinin bir arada olduğu bir çağda yaşayan insanlar olarak hepimiz çok çalışmak zorundayız. Ben bu yaşımda bir ideal uğruna okumak istedim. Bunu elimden geldiği kadar gerçekleştirmeye çalıştım. Ben dahi bir insan değilim, alim değilim. Ben bir ilkokul öğretmeniyim. 25 yıl Türkiye’de, 3 yıl ise Yunanistan’da görev yaptım. 28 yıl sonra 1979’da emekli olup, hukuk tahsilime devam ettim. Hukuku sevdiğim için hukuk tahsili yaptım. Beni bugün yalnız bırakmadığınız için hepinize teşekkür ederim.”
Yapılan konuşmaların ardından yüzde 90 görme engelli olan Mustafa Genç, Baro Başkanı Bozkurt’un yardımıyla avukatlık yeminini gerçekleştirdi. Cübbesini giyen 85’lik avukat, avukatlık belgesiyle poz vererek mesleğe başlamanın heyecanını meslektaşlarıyla paylaştı.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar