Aydın BSTM’den Arızalı Sayaç Uyarısı

  • Aydın Gazete
  • 27 Aralık 2015
  • Yorumlar Kapalı

Yapılan Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Aydın Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü olarak elektrik ve su sayaçlarının arızalı çalıştığından şüphe duyulması halinde yapılması gerekenler ve şikayet mercii hakkında aşağıda yaptığımız açıklamanın önemle okunmasını, sağlıklı bilgiye erişim, bilinçlendirme ve farkındalık çalışmalarımıza katkı sağlayacağı düşüncesiyle tanıdıklarınızla, kamu oyu ile paylaşılmasını bekliyor, önemle talep ediyoruz.

Aydın Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü olarak elektrik, su ve gaz sayaçlarının doğru çalışmadığı veya çalışmasından şüphe edildiği hallerde, şikayete konu sayaç il müdürlüğümüzce yetki belgesi düzenlemek suretiyle yetkilendirdiğimiz tamir ve ayar istasyonlarında bir Devlet Kurumu olan il müdürlüğümüz tarafından tarafsız şekilde bizler muayeneye tabi tutuyoruz. 

3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu ve bağlı olarak çıkarılan Yönetmelik/Teblğ hükümleri uyarınca sayacın arızalı veya doğru çalıştığı hakkında muayene raporu düzenleme yetkisi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı il müdürlükleri olarak bizlerin yetkisindedir. 

İl müdürlükleri olarak bizlerin dışında sayacın arızalı veya doğru çalıştığı yönünde başka bir kurumun/kuruluşun yazılı, sözlü bilgi/belge verme yetkisi bulunmamaktadır. 

Aydın İl sınırları içinde;

-Elektrik sayaçları konusunda tamir ve ayar istasyonu olarak AYDEM Elektrik Perakende Satış A.Ş.,

-Su sayaçları konusunda tamir ve ayar istasyonu olarak Baylan Su Sayaçları firması ile Aydın B.şehir Belediyesine bağlı ASKİ Genel Müdürlüğü yetkilendirilmiştir.

-Gaz sayaçları konusunda bugüne kadar tamir ve ayar istasyonu kurmak için il müdürlüğümüze yapılan herhangi bir başvuru olmayıp, kurulması hususunda ilgili doğal gaz perakende satış firması ile en kısa sürede irtibata geçilecektir.

İl müdürlüğümüzce sayaçlar yetkilendirdiğimiz tamir ve ayar istasyonlarında muayeneye tabi tutulmakta olup, tamir ve ayar istasyonunun görev ve yetkisi il müdürlüğümüzce yaptığımız muayene sonucu sayacın arızalı olduğunu tespit etmemiz halinde tamir ve ayarını yapmaktır.

****Şikayetli sayacı muayeneye tabi tutabilmemiz için aradığımız en önemli şart damgasının koparılmamış olması ve/veya sayaca dışarıdan müdahale edilmemiş olması yani perakende satış şirketi tarafından kaçak kullanım tespit edilmemiş olmasıdır. 

Elektrik veya su sayacınızın doğru çalışmadığından veya çalışmasından şüphe duymanız halinde sayacın il müdürlüğümüzce muayene tabi tutulabilmesi için abone adı, adres, abone no, sayaç seri no, imalat yılı, üzerindeki endeks, gelen son elektrik faturasının üzerindeki ilk ve son endeks yazılı bir dilekçe ile sayacın sökülerek muayene tabi tutulmak üzere tamir ve ayar istasyonuna sevkini ilgili tamir ve ayar istasyondan talep ediniz. 

*****İl müdürlüğümüzce yaptığımız muayene sonucu “sayaç doğru çalışıyorsa” uygun raporu düzenleyerek bir nüshası şikayet sahibine iletilmek üzere üst yazı ile tamir ve ayar istasyonu verilmektedir.

*****Sayaç doğru çalışmıyorsa (arızalı) red raporu düzenleyerek bir nüshası şikayet sahibine iletilmek üzere üst yazı ile tamir ve ayar istasyonu verilmektedir. Red raporu alan sayaç ise tamir ve ayar istasyonu tarafından tamir ve ayarı yapılmakta, tamiri mümkün değilse yeni ile değiştirilmektedir.

*****Red raporu alan sayacınıza ibraz edilmiş faturaya göre varsa fazla ödeme veya tahsilat tazmin hakkınız (geri alma) bulunmaktadır*****

Faturanızın normalin çok üzerinde geldiğini ve bu durumda bir hata olduğunu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden öncelikle sayacınızı ve tüketim endekslerinizi kontrol ediniz. Zira, ilgili perakende satış şirketleri tarafından fatura kesildiği andan itibaren kişiye ulaştırılmış kabul edildiği için yanlış fatura bedeli oluşması durumunda itiraz için en fazla 15 gün süre verilmektedir.

15 günlük süre içerisinde itiraz yapıldığında, ilgili şirketin sayaç görevlisi tarafından tekrar okunarak okumaya bağlı varsa bir hata düzeltilmelidir. 15 günlük süre geçilirse faturanın ödeme zorunluluğu bulunduğunu unutmayınız. 

Okumaya bağlı bir hata yoksa arıza şüpheniz devam etmesi halinde veya fatura ödendikten sonra sayacınızın doğru çalışmadığı gerekçesiyle yukarıda açıkladığımız şekilde gecikmeden başvuru yapınız. 

****Sayacınızın doğru çalışmadığı şüphesiyle muayeneye tabi tutulması için ilgili perakende satış şirketlerine yapacağınız başvuru sırasında, sorun yaşamanız halinde veya 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun hükmü uyarınca en geç otuz gün içinde cevap verilmemesi durumunda “Hasanefendi Mah. 1904 Sokak No:2 Kat:4 Efeler” adresinde bulunan il müdürlüğümüze doğrudan başvurabilirsiniz. İşyerimizin 225 1755 nolu telefonundan veya 0538 867 0629 telefondan il müdürümüz Mustafa Görgülü’ye sorununuzu/ talebinizi iletebilirsiniz.

Elektrik, su ve gaz sayaçları dışında akaryakıt/LPG satın aldığınız istasyonlarda eksik dolum yapıldığından veya kaçak akaryakıt satışına maruz kaldığınızdan, ölçülerek veya tartılarak satın aldığınız her türlü ürünün eksik verildiğinden şüphe duymanız halinde gecikmeden il müdürlüğümüze başvurunuz.

Geri «
İleri »
Tren Seferleri Otobüs Seferleri Rüya Tabirleri Yemek Tarifleri Sinema Telefonlar