Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

  • Aydın Gazete
  • 16 Ocak 2016
  • Yorumlar Kapalı

Didim Zeynep Mehmet Dönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Proje Ekibi’nin 2014 yılı Teklif Çağrısı Döneminde Erasmus+ Ana Eylem 1 Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği faaliyeti kapsamında sunmuş olduğu proje teklifi Erasmus+ yedek listesine alınmış ve IPA İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında desteklenmeye değer bulundu.
2014 Yılı sonu ile faaliyete geçirilen “Otelcilik ve Turizm Eğitiminde Sıcak İçecek Hazırlama, Sunum ve Servisinde Yenilikçi Bir Yaklaşım: Barista” adlı projeye Türkiye Ulusal Ajansı, ÇSGB ve IPA IKG PRO aracılığı ile hayata geçirildi.
Ön hazırlıkları tamamlanmış olan proje 26 Nisan – 02 Mayıs 2015 tarihleri arasında Londra’da bu kursu veren LeSoCo College adlı kurumda verilmiş, kursa katılan Okul öğretmenlerinden Erkin Özden, Mehmet Doğan, Hasan Levent Meriç, Cengiz Karataş, Sinan Duvarcıoğlu, Nejat Açıkgöz, Şenay Milor ve Düriye Gönen Kaya Barista eğitimini tamamlayarak eğiticilik sertifikası almaya hak kazandılar.
Okul bünyesinde açılan Barista kafe adlı eğitim yerinin açılışında konuşan Okul Müdürü Nezir Keskin Okul öğretmenlerinin İngiltere’de aldığı bu eğitimi öğrencilere uygulamalı olarak vereceğini belirterek “AB projesi kapsamındaki bu eğitim için 14.470 Euro’luk bir bütçe verildi. Bu bütçenin 250 Euro’lık kısmı okulumuzdaki bu yer için harcandı; diğer kısımları ise öğretmenlerimizin eğitimleri çerçevesindeki muhtelif giderler için harcandı. Önümüzdeki süreçte Halk Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezinde açılması planlanan kursla bu eğitimi halkımızda vermeyi planlıyoruz” diye konuştu.
Barısta adlı eğitimi okul müfredatına uygun şekilde hazırlanan Sıcak İçecek Hazırlama, Sunum ve Servisi Sınıfında cimbali makinasının kullanımı ve sıcak içecek menülerinin çıkarılması uygulamalı olarak devam edeceği de bildirilirken, açılış için gelen konuklara da ikramlarda bulunuldu.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar