Yeni Endüstriyel Devrim: Nanoteknoloji

  • Aydın Gazete
  • 4 Ocak 2016
  • Yorumlar Kapalı

Türkiye’de nanoteknoloji merkezlerinin umut verici bir şekilde arttığına değinen Demircioğlu, Adnan Menderes Üniversitesinde nanoteknoloji konusunda yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Demircioğlu, ADÜ Mühendislik Fakültesinde bilimsel araştırma yapabilmek için mühendislik bilimlerine göre kabul edilebilir doğruluk ve hassasiyette geometrik ve yüzey ölçümleri yapabilecek gelişmiş temel cihazlarla donatılmasının hedeflendiği bir Nanoteknoloji laboratuarının ilk temellerinin atıldığını kaydetti. Demircioğlu, laboratuvar ile ilgili şu bilgileri verdi: “Adnan Menderes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mevcut Anabilim Dallarının ve Üniversitenin nanoteknoloji ile ilgili tüm birimlerinin (Tıp, Diş Hekimliği, Veterinerlik, Ziraat ve Fen-Edebiyat Fakülteleri) istifade edebileceği, hem teknik hem de teknik olmayan (biyolojik) yüzeylerin karakterizasyonlarının gerçekleştirileceği, mikro veya nano ölçümlerin yapılabileceği ‘Nanoteknoloji Ölçüm Laboratuvarı’ altyapısı önemli ölçüde tesis edilmektedir”
NANOTEKNOLOJİ ÜZERİNE KİTAP YAZDI
Adnan Menderes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği bölümünde 2010 yılından beri öğretim üyesi olarak görev yapan Doç. Dr. Pınar Demircioğlu, Türkiye’nin Nanoteknolojiye bakışını incelemek ve dünya ile bir karşılaştırmasını yapmak amacıyla bir de kitap yazdı.
Pınar Demircioğlu, doktora eğitimini Viyana Teknik Üniversitesi Makina ve Endüstri Mühendisliği Fakültesi, İmalatta Değiştirilebilirlik ve Endüstriyel Metroloji Bölümünde tamamladı. Sonrasında Avusturya Federal Bilim ve Teknoloji Bakanlığı (BMWF) tarafından desteklenerek Post-Doc eğitimini aynı üniversitenin bünyesinde bulunan Nanoteknoloji Laboratuvarında “Ölçüm Bilimi ve Yüzey Mühendisliği” kapsamında araştırma ve deneysel çalışmalarda bulundu.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar