Vefakar Gençlik Fedakar Ecdadını Unutmadı

  • Aydın Gazete
  • 3 Ocak 2016
  • Yorumlar Kapalı

Aydın’ın Efeler ilçesindeki Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda saat 10:00’da başlayan Sarıkamış Şehitleri Anma Yürüyüşü’ne soğuğa rağmen çok sayıda katılım oldu.

Yürüyüşe Aydın Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bekir Çeker, Aydın İl Müftüsü Ömer Kocaoğul, AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, AK Parti Efeler İlçe Başkanı Aytaç Arslan, AK Parti Aydın Gençlik Kolları İl Başkanı Mustafa Enes Yıldız, Gençlik Hizmetleri ve Spor şube müdür ve personelleri ile çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı. Aydın Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından dağıtılan kırmızı-beyaz; atkı, eldiven ve berelerin takıldığı yürüyüşte katılımcılar ’Şehitler ölmez vatan bölünmez’ ’Bir destandır Sarıkamış’ şeklinde sloganlar attı.

Aydın Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bekir Çeker, yaptığı açıklamada; “Gençlik ve Spor Bakanlığımızın organizasyonunda 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen ‘Sarıkamış Şehitleri Anma Yürüyüşü’ ilimizde 3 Ocak 2016 Pazar günü Aydın Beycami’de kılınacak sabah namazı ile başladı ve Aydın İl Müftüsü Ömer Kocaoğul tarafından Sarıkamış Şehitleri için dualar edildi. Saat 09.30’da Aydın Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Atatürk Spor Salonu önünde okunan Kuran-ı Kerim Tilaveti’nin ardından yürüyüşümüz saat 10.00’da başladı. 22 Aralık 1914 – 15 Ocak 1915 tarihleri arasında Enver Paşa komutasındaki birlikler, Sarıkamış’taki Allahuekber Dağları’nda Rus kuvvetlerini püskürtmek isterken kara kışa yenik düştü. İslam âleminin ümidi, olduklarının bilinciyle cepheye giden, tarihe her daim kahramanlıklarıyla nam salmış Türk askeri için şehitlik mertebesinden başka varacak yer yoktu. Bazı kaynaklara göre 90 bin, bazı kaynaklara göre de 60 bin asker düşmana değil şiddetli soğuk, yetersiz kıyafet ve açlığa yenilmişti. Erzurum’daki 9. Kolordu Komutanlığı ile Sarıkamış’taki subayların Allahuekber Dağları’ndaki sessiz anma törenleri, 2013 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın da öncülüğünde başta gençler olmak üzere kamuoyuna mal edildi. Sarıkamış Ruhu’nun Aydın’da canlılığını sürdürmesi ve manevi ikliminin toplumun tüm bireyleri tarafından hissedilmesi için düzenlediğimiz yürüyüşe katılan herkese teşekkür ediyorum ” diye konuştu.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar