Yoğunluğa Çözüm Önerisi Akdoğan’dan

  • Aydın Gazete
  • 3 Ocak 2016
  • Yorumlar Kapalı

Ramazan ayının tam sezonun ortasına geldiği 2015 sezonunu çok kısa bir süre sonra bitireceğiz. Dünyadaki ekonomik sıkıntıların, özelliklede Rusya’da meydana gelen ekonomik krizin bizi de, ülkemizi de çok büyük etkilediği bir sezon 2015.

Rusya ve çevresindeki ülkelerde yaşanan ekonomik kriz neticesinde, özellikle Antalya bölgesindeki otellerdeki büyük boşluklar ve ardından gelen promosyon fiyatlarla, Ege Bölgesine  gelmesi muhtemel büyük bir turist kaybı yaşadık sezon başında… Ardından gelen mübarek ramazan ayı ile de, yerli pazar da beklentilerimizin çok altında kaldı. Ancak Ramazan Bayramı ile sezon başladı diyebildik. Burada yerli turistin önemini bir kez daha gördük.O nedenle, Bodrum’da ve Çeşme’de yerli turiste tanınan ayrıcalıklar, bizim ilçemizde de uygulanmalıdır. (Kastettiğim özelikle yeme içme ve eğlence sektörümüzdür)

Alışveriş sektörümüz de, beş yıldan beri etkilendiği Avrupa ve dünyadaki ekonomik krizin etkisini bu sene daha fazla hissetti. Gemilerdeki sayı düşmese de, promosyon fiyatları ile gelen daha düşük gelir seviyesine sahip turistler, haliyle turistik eşya satışlarının da düşmesine neden oldu.

Özetle ikinci yarısında hareketlenen ve başlayan sezon, bu yıl beklentilerin altında kalmamıza neden oldu ve olacak… Zarar etmezsek şanslı olduğumuz bir sezon geçirdik, geçiriyoruz.

Global ekonomik ve siyasi hareketlerin, yereli pozitif yada negatif etkilediğini çok iyi öğrendiğimiz bu sezonda, bir de yerel hareketlerde çok iyi puan alamadık diye düşünüyorum.

Yıllardır yazdığım ve 2011 de hazırladığımız ticari envanter raporumuzun da verileriyle doğruladığı Kuşadası’nın marina-küçükada-mezarlık üçgenininde 2 km2 lik alana sıkıştığını, artık sadece sürücüler değil, yayalar da gördü. Dört yıl önce de, bugün de aynı şeyi söylüyorum, “bu alanda yoğunluk yaratan kamu kuruluşları, pazar yerleri, bankalar okullar da dahil, yeni planlanması ŞART olan alternatif merkezlere taşınmalı, yoksa bu trafik işkencesine gelecek turist bulunmayacak.”

Bir de, geçmiş dönemlerin hastalığı seyyar satıcılara yer tahsis etme hastalığına, yeni seçilen belediye yönetimi ancak yarım sezon dayanabildi. Seyyar satış noktaları eğer şartsa, (ki bana göre değil) tip projelerle, belediyece dizayn edilerek, ihale yoluyla verilmesi hem görsel anlamda, hem de ahlaki anlamda doğru olacaktır. Yaratılan görsel kirliliği ilçemize gelen turistlere sunuyor, sonrada seneye tekrar gelmesini bekliyoruz.

Günlük popülist politikalarla bir yere varmamız mümkün değildir. Daha öncede defalarca dediğim gibi; uzun vadeli vizyon oluşturup, görmek istediğimiz Kuşadası’nı adım adım  yaratmalıyız. 

Zarar etmezsek şanslı saydığımız bir sezonu bitirip, 2016 sezonuna hazırlanacağız. Ülkemizin içinde bulunduğu siyasi şartlar ve özellikle bin yıllık tarihinde mertçe savaşması ile ünlü yüce milletimizi ve onun kahraman ordu ve polisini hedef alan ve kalleş saldırılarla artan terör olayları ile endişemiz büyük. O nedenle, ülkemizde öncelikle huzur ve güvenlik sağlanmasını temenni ediyorum. Bu ikisi olmadan turizm olmaz..

Son dönemde şehit düşen ve geçmişteki tüm şehitlerimizin mekanı cennet olsun ailelerinin ve milletimizin başı sağolsun.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar