Aktiffelsefe Gea Foça’da Doğaya Can Verdi!

  • Aydın Gazete
  • 13 Şubat 2017
  • Yorumlar Kapalı

Arama-kurtarma, sosyal kampanyalar ve ekoloji çalişmalari ile adini duyuran GEA, doganin korunmasi ve dogal hayatin devamina katkida bulunmak ıçin 53 üyesi ile birlikte Foça’da 100 adet Mavi Selvi ve Kara Selvi agaçi dikti. Agaç dikiminin ardindan o bölgede yasayan ve dogaşever ziraat Mühendisi Hayrettin Avcı GEA ekip üyelerine, ekoloji konulu bir seminer verdi. Seminerin ardindan ise çevre temizligi de yapildi.

Sakız Ağaçları İçin İşbirliği Yapılacak

Hayrettin Avci ; Doganin korunmasi ve yasatilmasi için insanı olarak her tür atikla çevreyi kirletmemenin önemini vurguladi ve GEA ekip üyeleri ile birlikte Foça’ya özgü Nergis, Orkide, Anemon gibi bitkilerinin tohumlarinin diger bölgelere de yayilmasi ve cogaltilmasi, ayrica sakiz agaçlarinin asılanmasi çalişmalari ile ilgili isbirligi yapacaklarini belirtti.

İnsan Doğadan Uzaklaştıkça Kendinden Uzaklaşıyor

Aktiffelsefe GEA ekibi sorumlusu Hakan Ece yaptigi aciklamada sunlari söyledi: “Bizler 28 yildir gönüllü bir sekilde çalişan bir sivil toplum kurulusuyuz. Temel olarak klasik tarzda felsefe çalişiyoruz. Felsefi bilgi binlerce yildir insanin doganin bir parcasi oldugunu söylüyor. İnsan dogadan uzaklastikca kendi dogaşindan uzaklasıyor. Hem kendi dengesini hem de doganin dengesini bozacak tutumlara egılımlı olabiliyor. Biliyoruz ki çözümün bir parcasi olarak hareket etmek önemli. Bugün burada hem dogaya, hem kendi dogamiza yakinlastik. Doga anne cömertçe veriyor. Biz de bu kadar tüketime karsın 100 agaç dikerek, çevreyi temizleyerek katkida bulunduk. Hayrettin Avcı ekoloji konusunda verdigi degerli bilgiler için çok tesekkür ediyoruz. Bitki tohumlarinin yayilmasi, korunmasi, sakiz agaçlarinin asılanmasi çalişmalarinda ısbirligi yapmaktan da mutluluk duyuyoruz” dedi.

Tüm katilimcilar bir Pazar gününü bu kadar anlamli geçirdikleri için mutluluklarini belirttiler.

YENİ YÜKSEKTEPE KÜLTÜR DERNEĞİ TANITIM

Yeni Yüksektepe; 1989 yılında kurulmuş; gonüllülerden oluşmuş, toplum yararına faaliyetler düzenleyen, dini, siyasi ve ekonomik bir nitelik taşımayan; bir felsefe ve kültür derneğidir. Kamu yararına düzenlediği faaliyetlerin yanı sıra bilimlerin, sanatların, kültürlerin ve felsefelerin karşılaştırmalı olarak incelenmesi yolu ile insana ve evrene bütüncül bir bakışa sahip olunmasını amaçlar. “Yeni Yüksektepe” kelimesi, evreni ve insani tanımak isteyen her insanın içindeki potansiyel yüksek değerleri çıkarmaya çalışan filozofu simgeler.

Yeni Yüksektepe’nin gönüllü olarak düzenlediği faaliyetler arasında; felsefe seminerleri, konferanslar, saydam gosterileri, müzik ve şiir dinletileri, tarihi ve kültürel geziler, çocuk şenlikleri, sosyal yardım kampanyaları, eğitim seminerleri, tiyatro ve dans çalışmaları, spor etkinlikleri, GEA Arama Kurtarma Ekoloji faaliyetleri, fotoğraf yarışmaları, karikatür festivalleri, atölye çalışmaları yer almaktadır.

Yeni Yüksektepe Kültür Derneği’nde düzenlenen tüm faaliyetler, kendini tanımak ve potansiyellerini geliştirmek, gönüllülük ve vatandaşlık prensipleriyle, enerjilerini toplum yararına ücretsiz olarak yapılan bu faaliyetlere aktarmak isteyenlerin katılımına açıktır.

Türkiye’nin 12 ilinde 19 şubesi bulunmakta olup genel Merkezi Ankara’dır.

GEA HAKKINDA

GEA -Toprak Ana-, 1994 senesinde Yeni Yüksektepe Kültür Derneği bünyesinde kurulmuş, tamamı gönüllü üyelerden oluşan bir arama kurtarma, ekoloji ve sosyal kampanyalar grubudur.

GEA Ekibi ulusal ve uluslararası alanda yaşamı tehdit eden bütün felaketlerde, afet sonrasında enkaz altında kalmış insanlara ulaşmak için arama kurtarma operasyonları gerçekleştirmekte, ihtiyaç halinde afet bölgesinde tıbbi ve insani yardım faaliyetleri sürdürmektedir.

GEA 1999 senesinden beri İNSARAG (Birleşmiş Milletler Uluslararası Arama Kurtarma Ekipleri Tavsiye Grubu) üyesidir.

· 19 Şube

· 1.115 Gönüllü üye

· 112 Uluslararası operasyon üyesi

· 246 Ulusal operasyon ve destek ekip üyesi ile GEA çalışmalarına devam etmektedir.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar