İzmir bir numara olacak

  • Aydın Gazete
  • 10 Şubat 2017
  • Yorumlar Kapalı

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ege Şubesi yönetim kurulu üyelerini ağırlayan İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, terörün artık küreselleştiğini İzmir’in ise dünyanın en güvenli kentlerinden biri olduğunu söyledi. İzmir’i “İyi insanların kenti” olarak nitelendiren Aşkın, terörle mücadelenin en önemli ayağının iktisadi gelişme olduğunu belirterek; bu nedenle TÜGİAD Ege Şubesi’nin İzmir 2030 projesine destek verdiklerini belirtti. TÜGİAD Ege Şube Başkanı Hüseyin Canpolat ise İzmir’in Türkiye’nin ikinci büyük iş kenti olduğunu ancak bir numara olacak potansiyele sahip olduğunu belirterek, “İzmir’in 1 numara olması için önünde hiçbir engel yok” dedi.

Tarım Paneli Hakkında Bilgi Verdi

TÜGİAD Ege Şube Başkanı Hüseyin Canpolat ve yönetim kurulu üyeleri dün İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın’ı ziyaret ederek İzmir 2030 kapsamında düzenlenecek tarım paneli hakkında bilgi verdi. Canpolat,  kısa süre önce yapı panelini düzenlediklerini, tarım ile devam edeceklerini; hedeflerinin 2030 yılında nasıl bir İzmir olacağı konusunda tüm kesimlerin beklentilerini ortaya koyup yol haritasını hazırlamak olduğunu söyledi.

İzmir 2030 yol haritası olacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın da desteklediği panele, Ege’den tarım-sanayi alanında 250 iş adamının katılacağını belirten Canpolat şöyle konuştu: “İzmir, zaten Türkiye’nin en büyük ikinci iş kenti durumunda. Ancak, 2030 yılında nasıl bir İzmir görmek istiyoruz sorusunun yanıtı hepimizi çok yakından ilgilendiriyor. İş dünyasını değil, öğrencileri, çocukları, emeklileri, bu kentte yaşayan 7’den 70’e herkesi ilgilendiriyor. İzmir iki değil bir numara olacak potansiyele sahip.  Devam eden otoyollar ile İzmir, Ankara ve İstanbul’a bağlanacak. Yüksek hızlı tren ile mesafeler daha da kısalacak. Zaten limanımız var geliştiriyoruz. Türkiye’nin en büyük fuar alanına sahibiz ve sanayileşme de ilerliyor. Tarımda birçok bölgeye göre iyi durumdayız, Türkiye’nin süt başkentiyiz. İzmir’in 2030’da bir numara olması için önünde hiçbir engel yok. Yeter ki o haritayı düzgün oluşturup, düzgün okuyalım.” 

Güvenlik Herşeyden Önce Gelir

Canpolat, tarım panelinin ardından eğitim, sağlık ve turizm konularında da toplantılar düzenleyeceklerini belirterek, “Bir kentin güvenliği her şeyden önce gelir. Biz iş dünyası olarak, bu kentin güvenliğini sağlayıp, tüm bu iktisadi gelişmelerin önünü açtığınız için emniyet teşkilatımıza teşekkür ediyoruz.” dedi.

Güvenli Şehir

Terörün küresel bir boyut kazandığına dikkat çeken İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, dünyanın terörle mücadele konseptinde olduğunu söyledi. İzmir’in bu açıdan başarılı bir tablo ortaya koyduğunu ifade eden Aşkın, “Örneğin Kanada dünyanın en güvenli ülkeleri arasında yer alıyor ama orada da 6 kişinin öldüğü bir terör saldırısı oldu. Paris ve Berlin’de öyle.  Terör dünyanın her yerinde oluyor. Terörün hedefi ise korku ve panik ortamı yaratıp insanların yaşam tarzlarını değiştirmek. Ancak biz gerekli tüm önlemleri alıyoruz. İzmir dünyanın en güvenli şehirlerinden birisidir” dedi. Terörle mücadelenin yalnızca güvenlik önlemleriyle sağlanamayacağını söyleyen Aşkın, “Kentsel ve iktisadi gelişim terörle mücadelenin en önemli ayağıdır. Gelişmiş ekonomiye sahip olan ülkeler ve kentsel gelişimini tamamlayan şehirler terörün beslendiği tüm kaynakların kurutulduğu yerlerdir. Burada en önemli görev siz işadamlarına düşüyor. Bu nedenle atacağınız her adımda biz de elimizden gelen desteği vermekten mutluluk duyarız.” dedi.

İyi insanlar kenti

İzmir’deki polis merkezi sayısını azaltmayı hedeflediklerini belirten Aşkın, “Karakolları korumak, binayı işletmek bize ciddi bir külfet oluyor. Orayı açık tutmak için işletmek yerine bizim için sokakta yürüyen polis çok daha rasyonel. Suç işlenmesini önlemek, suçu soruşturmaktan çok daha doğru.  Bu yüzden bir İzmir örneği yaratacağız. Bunun için de teknolojiden faydalanacağız. Bazı karakollar kalkacak ama güçlü polis merkezi olacak. Biz şunu gördük, İzmirliler polisi görünce mutlu oluyor” dedi. 

İzmir’de, “devam eden suçlara” (Organize-terör suçları gibi) karışan insanların sayısı yüzde 1’in altında ve suç aydınlatma oranın da yüzde 80’inin üzerinde olduğunu ifade eden Aşkın, “Adliyede meydana gelen o saldırıda gördük ki İzmir halkı şehidine sahip çıktı. Bu kentte ne kadar eğitim kurumu varsa, sivil toplum örgütü varsa hepsi şehidimizin çocuklarına sahip çıktı. ‘Bankadaki paramın yarısı bana yeter, diğer yarısını şehidimizin çocuklarına bağışlamak istiyorum’ diyen İzmirlilerin mektupları geldi. İzmir polisini seviyor, burası iyi insanlar kenti” dedi.

TÜGİAD hakkında

1986 Yılında kurulan Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD), Türkiye’de genç işadamlarının en geniş profilde bir araya geldiği ilk ulusal ve tek uluslararası yetkinliğe sahip dernektir.

Otomotiv yan sanayi, inşaat – yapı malzemeleri, tekstil, turizm, gıda – tarım – hayvancılık, enerji – yeşil ekonomi, kimya, maden – metal işleme, makine – imalat sanayi, mobilya – kerestecilik, lojistik, bilgi teknolojileri, medikal ekipmanlar, finansal hizmetler – danışmanlık, dış ticaret ve diğer hizmetler başta olmak üzere farklı sektörleri temsil eden 21 – 45 yaşları arasında 850 genç girişimci üyesi ile TÜGİAD bugün, 500 bin kişilik bir istihdam gücünü ve yaklaşık 18 Milyar Dolarlık bir ihracat hacmini temsil etmektedir.

G20 Genç Girişimciler İttifakı’nda (G20 GGİ) Türkiye’yi temsil eden TÜGİAD, aynı zamanda ittifakın stratejik planlama ve iş planından sorumlu icra kurulu üyesidir. TÜGİAD, 84 ülkede 200 bin genç girişimciye ulaşmayı hedefleyen MAME’de (Akdeniz – Afrika ve Orta Doğu Genç Girişimciler İletişim Ağı) kurucu üye ve kurumsal yapılanmadan sorumlu icra kurulu üyesidir. 

1993 Yılından itibaren Brüksel’de AB nezdinde Daimi Temsilciliği bulunan TÜGİAD, 45 bin üyesi bulunan Avrupa Genç Girişimciler Konfederasyonu (YES) Başkan Yardımcısıdır.

Türkiye genelinde 115’i bayan olmak üzere 850 üyesi bulunan TÜGİAD yaş ortalaması 35 olan üye profili ile ülkenin önemli bir çoğunluğunu temsil eden dinamik bir işadamı ve sanayici profiline sahiptir.

Yıllık ciroları yaklaşık 50 milyar dolar olan TÜGİAD üyesi genç işadamlarının yatırım ve girişimleri ülke ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. İnşaat, tekstil, dış ticaret, otomotiv yan sanayi, turizm, gıda, makine, motor ve diğer metal ürünler imalatı sektörleri başta olmak üzere TÜGİAD üyelerinin toplam 60 sektörde ağırlığı hissedilmektedir.

Ortalama yıllık 18 milyar dolar ihracat, 23 milyar dolar ithalat yapan TÜGİAD üyelerinin en çok dış ticaret yaptığı ülkeler ise; Almanya, İtalya, İngiltere, ABD, Fransa, Rusya, İspanya başta olmak üzere Avrupa ülkeleri, komşu ülkeler, Türk Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkeleridir.

TÜGİAD Başkanları

1986 – 1994 Kurucu ve Onursal Başkanımız Sayın Cefi KAMHİ,

1994 – 1998 Sn. Murat BEKDİK

1998 – 1999 Sn. Hamdi AKIN

1999 – 2002 Sn. Muharrem YILMAZ

2002 – 2004 Sn. Hayati KAYA

2004 – 2008 Sn. Murat SARAYLI

2008 – 2010 Sn. Lütfü KÜÇÜK

2010 – 2012 Sn. Murat ÇOSKUNKAN

2012 – 2015 Sn. Ali YÜCELEN

2015 – 2016   Sn. Rahmi ÇUHACI

2016 – ………   Sn. Ali YÜCELEN

Detaylı bilgi için: www.tugiad.org.tr web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

G20 Genç Girişimciler İttifakı Hakkında 

G20 Genç Girişimciler İttifakı (YEA), G20 ülkelerinde ekonomilerdeki yenilenmeleri yönlendirme, iş hacmi yaratma, yenilik ve sosyal değişim yaratma amacı taşıyan ve girişimciyi odak alan organizasyonların bir araya gelmesinden oluşmaktadır. YEA, G20 ülkelerinde genç girişimcilik konusunda sınırlar arası deneyimleri paylaşma, pozitif bir yön değişimi yaratma, genç girişimciler için global bir iletişim ağı oluşturma ve en önemlisi dünya çapında girişimcilik açısından işbirliği oluşturacak bir dayanışma ortamı yaratma amacıyla kurulmuştur.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar