Bayraklı’da muhtarlara doğalgaz toplantısı

  • Aydın Gazete
  • 9 Şubat 2017
  • Yorumlar Kapalı

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, İzmirgaz Genel Müdürü Burçin Yandimata ile 23 mahalle muhtarının katıldığı toplantıda ilçenin doğalgaz sorunu masaya yatırıldı. Muhtarlar doğalgazla ilgili tüm sorularını Yandimata’ya iletti.

GECEKONDULARA NEDEN DOĞALGAZ VERİLMİYOR?

Çiçek Mahallesi Muhtarı Osman Akseki, Elektrik, şu verilen evlere de doğalgaz verilmesi gerektiğini belirterek, Yandimata’ya, “Konya, Bursa, İstanbul gibi illerde gecekondu mahallelerine doğalgaz verilirken İzmir’de neden verilmiyor?” diye sordu. Konya’da valiliğin aldığı kararla kömür yakılmasının yasaklandığını söyleyen Yandimata, “Akaryakıt da yakamıyorlar ve tek şansları doğalgaz” yanıtını verdi.

DOĞALGAZ OLMAYAN 9 MAHALLE İÇİN ÇALIŞMA YAPILACAK

Yandimata, “Bayraklı’ya 5 bin 600 doğalgaz kutusu koyduk.2006’da başlayan yatırımlarla 59 bin haneye gaz arzı sağlandı. 40 bin 700’u de abone oldu. Bayraklı’da 9 mahalleye girmedik. Adalet mahallesinde 100 kutu koyduysak 74’u abone olmuş. Soğükkuyu aynı yüzde 81,7. Onur mahallesinde yüzde 85 oranında aboneleşme sağlandı. Bayraklı’da aboneleşme gayet iyi durumda. Girmediğimiz mahallelerin de projeleri hazır ancak İzmir’de hala hizmet vermemiz gereken, ruhsatlı yapılar var. İzmir’de 10 senede 770 bin haneye gaz kullandırdık. Bir evde üç kişi olduğunu düşünürsek 2.1 milyon insan doğalgazdan faydalanıyor. Bir o kadar da kullanmayanlar var. Kısa sürede buralara da doğalgaz veririm diye söz veremem ancak tabi ki buralara da hizmet vereceğiz” dedi.

ELİMİZDEN GELEN DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ

İlçedeki hava kirliliği sorununun önemine değinen Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Doğalgaz olmayan mahallere de doğalgazın gelmesini istiyoruz. Belediye olarak bunun için elimizden geleni yapmaya hazırız. Muhtarlarımız, geçtiğimiz gün Vali Bey’in başkanlık ettiği toplantıda bu sıkıntılarını dile getirdi. Maalesef Bayraklı’nın İzmir’deki hava kirliliğine önemli katkısı var. Gecekondulara doğalgazın girememesi nedeniyle kömür yakmak zorunda kalıyorlar. Dolayısıyla bu bölgenin, hava kirliliği duyurularında hep adı geçiyor” dedi.

Toplantı, muhtarların doğalgaz konusundaki şikayet, öneri ve taleplerini dile getirdi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar