Yurt dışında İlk Tercih Vizesiz Seyahat

  • Aydın Gazete
  • 5 Şubat 2017
  • Yorumlar Kapalı


Türkiye’nin yurt dışı seyahat satın almalarında önde gelen tur şirketlerinin sattığı paket turların en çok ilgi görenleri bu yıl da vizesiz gidilen ülkeleri kapsayanlar oldu. İtalya, Orta Avrupa, İspanya, Paris, Amsterdam, New York gibi vize isteyen turlarla yarışan paketlerin başında ise vizesiz Balkan ülkeleri seyahatleri geliyor. Direkt Belgrad uçak bileti aracılığıyla gidilen Sırbistan’ın başkentinde başlayan turlarda, Sırbistan’dan sonra, Makedonya, Bosna Hersek, Arnavutluk, Kosova, Karadağ gibi ülkeler geziliyor ve genellikle Üsküp – İstanbul uçuşları ile dönüş sağlanıyor.

 

Vizesiz Avrupa kıtası ülkelerinin ardına, Japonya, Tayland paket turları, Ortadoğu’da Ürdün, Mısır, Lübnan gibi duraklar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Gürcistan (Batum ve Tiflis) Güney Amerika ülkeleri devam eden tercihleri oluşturuyor. Tayland’ta en çok ziyaret edilen yerlerin başında Bangkok, Pattaya, Phuket yer alırken, egzotik Tai Adaları da ilgi çekici duraklar arasında yer alıyor. Bangkok uçak bileti fiyatlarının bu uzaklıktaki mesafeye göre nispeten uygun fiyatlarda satılıyor olması oldukça büyük bir avantaj olarak tercih sebebini arttıran nedenlerden sadece birisi. Turizmde balayı turları ve egzotik kaçamaklar kadar, ucuz fiyatlarıyla da Tayland tercih edilen noktalardan sadece biri.

 

Ukrayna ve Rusya da özellikle bayi toplantıları gibi geniş katılımlarda öncelikli olarak tercih edilen vizesiz ülkelerden ikisi. Rusya ile ilişkilerin karışık seyretmesi ve vize sorununun olması bu talebi Ukrayna’ya yoğunlaştırırken, aynı şekilde Vietnam, Kamboçya ve Laos turlarına da kültür turizmi merakı ile birlikte talep var.

 

Kendi kendine tur yapan veya bir veya birden çok ülkeye turla seyahat edenlerin de, bu listedeki ülkelerden sonraki durakları vizesiz Güney Amerika ülkeler. Kıtadaki neredeyse tüm ülkeler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vizesiz seyahat imkanı sunarken, bu çılgın kıtanın uzak mesafesi önündeki tek dezavantaj.

 

Türkiye’den vizesiz seyahat edilen bir başka yoğun bölge de Ortadoğu. Mısır, Ürdün, Lübnan başta olmak üzere Ortadoğu’da vize istemeyen birçok ülke, ülkemiz turistlerinin ziyaret ettiği yabancı ülkeler sıralamasında önlerde yer alıyor.

 

Kendi kendine tur yapmak isteyenlerin tercihlerini internet araştırmaları desteklerken, bu hususta yazılı ve güncel iyi kaynaklardan birini siz de incelemek isterseniz şurayı tıklayabilirsiniz: güncel vizesiz ülkeler

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar