Prostat Kanseri Hakkında Herşey

  • Aydın Gazete
  • 5 Şubat 2017
  • Yorumlar Kapalı

Erkeklerde görülen ve Akciğer Kanserinden sonra en çok ölüme sebep olan kanser türlerinden birisi olarak bilinen Prostat kanseri, esasında pek çok vakada erken teşhis halinde kolayca ekarte edilebilecek bir sağlık sorunudur. Lakin neredeyse tüm hastalar tanı noktasında gecikmelerinden ötürü sorunun tedavi edilmesini imkansız hale getirmektedir. Öncelikle selim prostat büyümesi ile prostat kanserinin aynı şey olmadığından bahsetmek gerekir. Üremeye yardımcı organlardan birisi olan prostat tüm erkeklerde doğal süreç içerisinde doğumdan ölüme kadar büyür. Elbette bu durumda bir de tümör gelişimi söz konusu olursa muhakkak müdahale gerekli olacaktır.

Prostat kanseri nedir?

Prostat kanseri nedir? Sorusu tüm erkeklerin merak ettikleri bir konudur. Prostat kanseri için özel bir açıklama olmayıp, diğer tüm kanser türleri gibi yoğun anormal hücre gelişimi biçiminde tanımlanır. Tabii gözlemlenen tümörlerin nitelikleri ve aktivite türleri diğer tümörlerden farklı gelişebilmektedir. Özel görüntüleme yöntemleri kullanılarak izlenmesi gereken prostat kanseri , Ga-68 PSMA testleri ile yapılmaktadır. Akıllı radyoaktif moleküllerin hücre içerisine gönderilmesi ve tümörün tespit edilmesi için kullanılmakta olan bu yöntemde Galyum 68 ismi verilen bir radyoaktif molekül kullanılır. Buradan galyum 68 nedir? Sorusu da cevabını bulmaktadır. Ga-68 olarak da bilinen madde tıbbi görüntülemede devrim yaratan bir özellik olarak kabul edilir, özellikle endokrin tümörlerin teşhisinde aktif biçimde kullanılır. Ga 68 pet taraması, %90 oranında doğru sonuçlara ulaşılmasını sağlayan önemli bir uygulamadır.

 

Ga 68 dotatate nedir ?

 

Ga-68 dotatate pet ct, galyum moleküllerinin de kullanıldığı bir doku tarama testidir. Galyum 68 psma gibi tutulum yapabilen Ga-68 de mediastinal kitlelerde radyonüklid tanı yöntemleri arasında en çok tercih edilen ve yoğun biçimde kullanılan tanı yöntemidir.  DOTA-(Tyr3)-octreotate olarak da bilinen DOTA-TATE,  Ga-68 dotatate tutulumu, C65H90N14O19S2 kimyasal formülüne sahiptir. Ga-68 psma ve galyum 68 psma pet in yanı sıra, Lutetium 177 ile birlikte de tümörlerin teşhisinde etkili bir yöntemdir.

 

Prostat kanseri öldürürmü

 

Prostat kanseri öldürür mü sorusunun cevabı, tüm tümörlerde olduğu gibi pozitiftir. Yani habis Prostat kanseri öldürür mü dediğimizde büyük olasılıkla ve tedavi ile ilişkili olmak koşuluyla evet cevabını vermek doğru olacaktır. Selim tümörler ise zamanında ve doğru tedavi edilmezlerse ölümle sonuçlanan vakalara dönüşebilirler. Tabii modern tıbbın vardığı nokta itibariyle tüm kanser tiplerinde önemli ölçüde kurtulma olasılığı ortaya çıkmış durumdadır.

 

Prostat kanseri yaşam süresi

 

Prostat kanseri yaşam süresi hastalığın evresi, türü ve hastanın genetik özelliklerine göre değişiklik göstermekle birlikte 15 yıla kadar uzayabilen yaşam sürelerinden bahsedilebilmektedir. Prostat kanseri yaşam süresi erken tanı ile doğrudan ilişkilidir. Zira son evreye gelmiş bir prostat kanseri öncelikle kemiklere sirayet etmiş olacağından tedavisi oldukça güç hale gelecek, oysa erken teşhis durumunda metastaz yapma ihtimali beklenmeyen bu sorun kolayca tedavi edilebilir ve bahsettiğimiz gibi uzun yıllar hayatta kalma durumu, kolaylıkla söz konusu olabilir. Ama gecikilmiş vakalarda beklenen süre 32 haftaya kadar inmektedir.

 

Prostat kanseri neden olur

 

Prostat kanseri neden olur dendiğinde maalesef diğer tüm kanser türleri gibi kesin bir olgu silsilesinden bahsedilememektedir. Ancak kansere sebep olan diğer tüm etkenlerin Prostat kanseri neden olur sorusuna da cevap olabildiğini söylemek mümkündür. Özellikle kimyasallara maruz kalmak, gdo’lu beslenmek, alkol, sigara ve uyuşturucu kullanmak sebep olarak gösterilebilecek unsurlar arasında yer almaktadır.

 

Prostat kanseri evreleri

 

Prostat kanseri evreleri, diğer kanserlerden farklı değildir. Yine 4 seviyeli evreleme ilkeleri söz konusudur. Tanıya müteakip tedavi yöntemleri de bu evrelere göre değerlendirilir. Erken evre olarak kabul edilen ilk 2 evreyi, 3. Ve son olarak 4 evreler takip etmektedir.

 

Prostat belirtileri nedir?

 

Prostat belirtileri nedir? Dediğimizde kanser olmayan selim prostat büyümesini de kastettiğimiz için buna da değinmekte fayda vardır. Prostat belirtileri nedir kısaca özetleyecek olursak,

  • Kesik idrar yapmak

  • İdrarda ağrı

  • İdrar yaparken zorlanma

  • Gece ve sık idrara çıkma

  • Mesane huzursuzluğu

Şeklinde bir listeye ulaşılmaktadır. Maalesef Prostat kanseri belirtileri nedir? Sorusunun bir cevabı yoktur zira prostat kanserinin kendine özel belirtileri yoktur, ancak kemiklere ilerleme durumunda belirtiler gözlemlenir.

 

Prostat kanserinin kemiklere sıçraması belirtileri ise, yoğun ağrı olmaktadır. Ancak bunun tespit edildiği nokta hastalığın oldukça ileri bir evresini ifade edeceğinden, bu süreç beklenmemeli ve prostat kanserinin kemiklere sıçraması belirtilerini beklemek yerine 45 yaşından itibaren yıllık olarak düzenli kontrollere girilmelidir.

 

 

Prostat kanseri radyoterapi ve cerrahi müdahale ile kolayca tedavi edilebilen bir sorundur. Zamanında müdahale edilip ameliyat edilen prostat kanserinde başarı oranı oldukça yüksektir. Prostat kanseri ameliyatı sonrası ise beklenen etkiler, diğer tüm cerrahi müdahaleler gibidir. Boşaltım sistemine entegre bir organ olmasından dolayı, iki hafta süre ile yiyecek ve içeceklere dikkat edilmeli ve kabız olunmamalıdır. Ayrıca bol su içilmelidir. Prostat kanseri ameliyatı sonrası cinsel yetersizlik, ereksiyon ve/veya boşalma sorunları ise nadiren görülen sorunlardır. Doğru bir cerrahi müdahale ile bu sorun ortaya çıkmayacaktır. Ancak idrar çıkmada zorlanma ve benzeri sorunlar belli bir süre yaşanabilir, takip edilerek normal sayılabilir.

http://neolife.com.tr/prostat-kanseri-belirtileri-ve-tanisi/

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar