Kadın Araştırma Merkezleri Konuşuldu

  • Aydın Gazete
  • 4 Şubat 2017
  • Yorumlar Kapalı

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca (YÖK), Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Kadın Araştırma Merkezleri” toplantısı, Üniversitelerin Kadın Araştırma Merkezleri Müdürleri ve kadın araştırmaları konusunda uzman akademisyenlerin katılımıyla 30 Ocak Pazartesi günü YOK Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

YÖK’ün Beklentileri Aktarıldı

Toplantıya Manisa Celal Bayar Üniversitesi’ni temsilen Rektör Danışmanı Prof. Dr. Elvan Sayıt Bilgin, MCBUKAM Müdürü Doç. Dr. Asena Altın Gülova ve Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Huriye Tekin Onur katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan YOK Başkan Vekili Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu, Akademide Kadın Çalışmaları Birimi’nin faaliyetlerinden söz ederek, YÖK’ün üniversitelerin kadın çalışmaları merkezlerinden beklentilerini aktardı. Kapıcıoğlu, YÖK’ün ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın akademide kadın liderliğine ve kadın haklarına verdiği önemi vurgulayarak, kadın çalışmaları merkezlerinin üniversitelerin bulundukları illerde, ilgili kurumlarla ve sivil toplumla çalışmalar yapması gerektiğini söyledi.

Sunumlar ve Deneyimler Paylaşıldı

Açılış konuşmalarının ardından Bilgi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Funda Sivrikaya, “YÖK Akademide Komisyon Çalışmaları”, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülriz Uygur ise “Tutum Belgesi ve Üniversitelerimizden Beklentiler” konulu sunum yaptı. Toplantıda ayrıca, Ankara Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KASAUM) Müdürü ve kadın çalışmalarını Türkiye’de ilk başlatan akademisyenlerden Prof. Dr. Serpil Sancar da deneyimlerini anlattı.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar