5G Geliyor. Türkiye Hazır mı?

  • Aydın Gazete
  • 31 Ocak 2017
  • 0

Hali hazırda kullanılan 4.5G’nin ilerisinde yüksek hızlı mobil internet teknolojisi olarak planlanan 5G’nin,  2020 yılından önce Türkiye’de kullanılamayacağı düşünülüyor. 5. Nesil Mobil Telekomünikasyon Hizmeti 5 G, yeni nesil kablosuz telefon teknolojisi olarak biliniyor. Dördüncü nesil teknolojinin yaklaşık 10 katı veri iletim hızı sağlayacak. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği ve Avrupa Birliği tarafından 2020 yılına kadar tamamlanması ve kullanılmaya başlanılması öngörülüyor.

2020’den Sonra Geliyor

Ege Üniversitesi Uluslararası Bilgisayar Enstitüsü Ağ ve Sistem Güvenliği Uzmanı Vedat Fetah, 5G teknolojisi mevcut 4.5G teknolojisinin bandının daha gelişmiş şekli  olduğunu söyleyerek, “Bize daha hızlı veri aktarımı ve internete ulaşım  imkanı sağlıyacak. Ülkemizde ilk olarak Turkcell 5G  testlerine başlarken, diğer operatörler ise AR-GE aşamasında. Fakat altyapı yetersizliğinden dolayı 5G’nin  2020 yılından önce Türkiye’de kullanılamayacağını düşünüyorum” dedi.

BAZ İSTASYONLARI GELİŞTİRİLMELİ

 Daha yüksek  kapasite de bant genişliği sağlayan  yönlendiricilerin  baz istasyonları geliştirmesi gerektiğini belirten Fetah, “Mobil operatörlere bağlı  5G teknolojisi dünya için yeni bir teknoloji” diyerek, 4.5 G’nin Türkiye de kullanılan  bir terim olduğunu, kullanılan teknolojinin 3.5G’nin yükseltilmiş  hali olduğunu aktardı.

Geri «
İleri »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tren Seferleri Otobüs Seferleri Rüya Tabirleri Yemek Tarifleri Sinema Telefonlar