Türkiye’nin solistleri İzmir’de nefes kesecek

  • Aydın Gazete
  • 31 Ocak 2017
  • Yorumlar Kapalı

Alsancak Rotary, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEU) Devlet Konservatuvarı, Karşıyaka Belediyesi tarafından düzenlenen 10. Ulusal Genç Solist Yarışması’nda geri sayım başladı. 10-16 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek yarışmanın finali, bin davetlinin katılacağı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) gerçekleşecek. 

TÜRK YETENEKLERE ULUSLARARASI KAPI

“Genç Profesyonel” ve “Üniversite” olmak üzere iki kategoride yapılacak yarışma nefes kesecek. Alsancak Rotary Başkanı Arda Işık, çok sesli müziğin toplumun evrensel değerlerine katkı sağladığına dikkat çekerek “Bugüne kadar yapılan yarışmalarda dereyece giren 20 solist, uluslarası kariyer yapma fırsatı elde etti. Türk solistler Avrupa’nın bir çok kentinde, opera master class’lar verdi. Türk sesinin tüm dünyada yankılanması anlamına gelen yarışma için başvuruları 3 Şubat’a kadar uzattık. Unutulmayacak bir gece, kulaklarımız için de bir lezzet şöleni yaşayacağız” dedi. 

Jüri Başkanı İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB) Solist Sanatçısı, Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü Öğretim Görevlisi Aytül Büyüksaraç da 10. Ulusal Genç Solist Yarışmasının müzik eğitim kurumlarında öğrenim gören veya mezun gençlere yönelik olduğuna dikkat çekti. Büyüksaraç, “Ülkemizin zor koşullarda yetiştirdiği değerli genç sanatçıların, ülkemiz ve kentimiz sanatseverlerine tanıtılmasına yardımcı olmak ve onlara bir takım olanaklar sağlayarak özendirmek, daha da ileri düzeye ulaşmaları için katkı koymak istiyoruz” dedi. Büyüksaraç, bu tür yarışmaların kurumsallaşmasının büyük özveri gerektirdiğini de belirterek destek verenlere teşekkür etti. 

ÜNLÜ JÜRİ KARŞISINA ÇIKACAKLAR

Yarışmacılar bu yıl alanlarında uzman ve ünlü jüri üyeleri karşısında sahne alacak. Aytül Büyüksaraç’ın başkanlığını yaptığı jüride, Savonlinna Müzik Akademisi Opera Bölüm Başkanı Eija Tolpo, Salzburg Devlet Opera Müdürü Katrin König, Belarus Devlet Müzik Akademisi Rektörü Prof. Dr. Ekaterina Dulova, AASSM Müdürü Dr. Mustafa Bayık, Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası Sanat Koordinatörü ve İZDOB Solist Sanatçısı Teyfik Rodos, DEU Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalı Başkanı Doç. Linet Saul yer alacak.

Genç Profesyonel kategorisinde birincilik ödülü 10 bin, ikicilik ödülü 5 bin, üçüncülük ödülü ise 3 bin lira olarak belirlendi. Üniversite kategorisindeki birincilik ödülü 2 bin 500, ikincilik ödülü 2 bin, üçüncülük ödülü bin 500 lira olacak. Ayrıca yarışmada opera rejisörü, sahne hocası ve İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB) Kurucu Müdürü Necdet Aydın adına da her iki kategoride “Necdet Aydın Sahne Yorumu” özel ödülü verilecek. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, AASSM, Karşıyaka Oda Orkestrası, Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nin katkılarıyla  Swiss Otel Büyük Efes, Arkaş, CanGrup, AKS Yapı, Heraeus Tokmak AŞ sponsorluğunda düzenlenecek yarışma  için ınfo@alsancakrotary.org ile www.gençsolist.com adreslerine başvurulabilir. 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar