Amaç Kadınlar Görev Zorlu

  • Aydın Gazete
  • 31 Ocak 2017
  • Yorumlar Kapalı

Avrupa ve Orta Asya’da toplum kapsamlı kırsal kalkınma  Litvanya’da başlayan üst düzey konferansta masaya yatırılacak. Vilnius, Litvanya- Ülkelerin 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni içeren Sürdürülebilir Kalkınma İçin 2030 Gündemi’ni kabul etmesinin üzerinden yaklaşık 17 ay geçti. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ivmeyi korumak ve ölçülebilir sonuçların hayata geçmesine başlamak için cinsiyet eşitliğinin belirli bir alanı üzerine üç günlük bir konferans düzenliyor. Görüşmeler bugün Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta başlıyor. 

İlk Günde Hükümet Temsilcileri Yer Alacak 

FAO Avrupa ve Orta Asya Bölgesel Temcilsi Yardımcısı Cristina Amaral “ ‘Arkada bir kişiye bile bırakmamak’ prensibi 2030 Gündemi için bize yol gösteriyor.  Cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlendirilmesin merkeze alınması tüm Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nde gayet açık. 5 numaralı hedefte bu ayrı bir madde olarak doğrudan gösterilirken 30’dan fazla hedefte de dolaylı yer alıyor.”  dedi. “Avrupa ve Orta Asya’da Toplum Kapsamlı Kırsal Kalkınmayı Teşvik” başlıklı konferansa Vilnius merkezli Avrupa Birliği’nin özerk bir kurumu olan Avrupa Cinsiyet Eşitliği Enstitüsü  (EIGE) evsahipliği yapıyor. Konferansın ilk gününde bakanları ve üst düzey katılımcılar açıklamalarında cinsiyet eşitliğinin kuruluş politikalarını ortaya koyacak, pratik örnekleri sunacak, ulusal ve uluslararası tecrübeler paylaşacak ve başarı hikayelerini anlatacak. Avrupa Birliği ülkeleri, Kafkaslar ve Orta Asya’dan hükümet temsilcileri kürsüde yer alacak.

 

Kadınların Rolü Çok Güçlü

Kadınlar tarım ve gıda güvenliğinde çok güçlü bir rol oynuyor. Kadınların bu sektördeki işgücüne katılım oranı yüzde 43 ama yine de kırsal kesimdeki kadınlar büyük bir yoksulluk riski ile karşı karşı. Neredeyse bütün ülkelerde kadın aile reisleri toprak, su ve kredi gibi hayati kaynaklara erişimi daha az ve bu alandaki erkeklerden daha az eğitimliler. Araştırmalar kadınların toplumsal statüsünün güçlendirilmesinin 1970-1995 arasında küresel açlığın azalmasında büyük rolü olduğunu gösteriyor. Kadınların eğitime erişimindeki ilerleme tek başına gıda güvenliğinde yüzde 43 kazanıma bağlanıyor.

Yol Haritası Hedefleniyor

 

FAO Üst Düzey Cinsiyet ve Sosyal Koruma Uzmanı Dono Abdurazakova “Kadınlar kaynaklara eşit olarak erişebildiği zaman çocukları için gıdaya sağlığa ve eğitime erkeklerden daha fazla harcıyorlar. Kırsaldaki kadınların güçlendirilmesi ve bu fırsatın verilmesi sürdürülebilir tarımsal kalkınma ve gıda güvenliği için çok temel bir unsur. Bu durum aile ve toplum dinamiklerini değiştirebilir ve hatta küresel olarak daha iyiye götürebilir. Bu da uzun dönemli sosyal ve ekonomik büyümenin garanti altına alınabileceği anlamına gelir.” diye konuştu. Meydan okumaları ve fırsatları tespit etmek, kapsayıcı tarım ve kalkınma politikalarını teşvik için araçlar ve yaklaşımlar bulmayı amaçlayan tartışmalar ülke temsilcileri ve çalışma grubundaki uzmanların katılımıyla Çarşamba akşamına kadar devam edecek.  Konferansın ulusal ve bölgesel seviyede bu hedeflere ulaşmaya yönelik bir “yol haritası” sunması bekleniyor.

 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar