Meme Operasyonları İle İlgili Tüm Merak Ettikleriniz

  • Aydın Gazete
  • 22 Aralık 2015
  • Yorumlar Kapalı

MEME DİKLEŞTİRME OPERASYONU KİMLERE YAPILIR?

Hamilelik ve sonraki süreçte memelerin büyüyüp küçülmesi, cilt sıkılığının kaybolması, yer çekimine bağlı olarak memelerin sarkması, emzirme sonrasında içlerinin boşalmış gibi görünmesi durumunda memeleri eski dolgun ve dik görünümüne ulaştırmak amacı ile yapılmaktadır.

 

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATINDA UYGULANAN TEKNİK NEDİR?

Meme dikleştirme operasyonu eğer kişinin kendi dokusu yeterli ise silikon meme protezi kullanmadan, eğer yetersiz ve aynı zamanda kişi de memesinin büyümesini istiyorsa silikon meme protezi kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Kişinin istekleri, hekimin değerlendirmesi ve kişi için en uygun olanının beraber karar verilmesi noktasında bir yaklaşım gerektirmektedir. Meme dikleştirme ameliyatlarında amaç dolgun, dik ve doğal görünümlü bir meme oluşturmaktır.

 

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATINDA İYİLEŞME SÜRECİ NE KADAR SÜRER?

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır ve ortalama 1,5 -2 saat sürmektedir. Bir gece hastanede yatış önerilir. Yapılan işe göre değişmekle beraber ortalama 3-5 gün sonra iş hayatına dönülebilir.

 

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATLARINA BAŞKA AMELİYATLAR EKLENEBİLİR Mİ?

Meme dikleştirme ameliyatı sırasında uygun hastalara yüz germe, karın germe, liposuction ve diğer estetik ameliyatlar aynı seansta tek bir anesteziyle kombine olarak yapılabilmektedir. Böylece tüm ameliyatlar için ayrılacak ortak bir sürede iyileşme tamamlanmış olmaktadır.

 

MEME PROTEZLERİ KAÇ ÇEŞİTTİR?

Bu implantlar değişik şekillerde ve büyüklükte olabilmektedir. Meme protezlerinin çoğunluğunun dış kısmı silikon kılıftan yapılmıştır. Silikon kılıfın yüzeyi pürtüklü veya düz olabilir. Kılıf içerisinde ise çoğunlukla serum veya silikon jel vardır. Silikon meme protezlerinin bazıları konulduktan sonra serum ile şişirilebilirken bazı silikon meme protezlerinin hacimleri sabittir. Bununla beraber en çok kullanılan silikon meme protezleri; içi silikon jel dolu silikon meme protezleridir, çünkü bu protezlerle alınan sonuçlar bilimsel olarak diğerlerine göre daha iyidir. Şekil olarak da anatomik (damla şeklinde) yuvarlak (round) protezler mevcuttur. Her iki silikon meme protezinin alçak, orta ve yüksek profilli alt grupları vardır.

 

DAMLA MI YUVARLAK MEME PROTEZ Mİ DAHA İYİ?

Bu konuda en belirleyici olan kişi için en uygun şekilli meme protezinin seçilmesidir. Bütün estetik işlemlerde en önem verdiğim nokta kişiye özel çözümler üretebilmektir.

 

MEME PROTEZİ OPERASYONU KİMLERE YAPILIR?

Meme yapısı gerek doğumsal gerek edinsel olarak olmayan ya da küçük olan hastalarda uygulanır. Memeleri arasında asimetriyi ortadan kaldırmak için de uygulanmaktadır. Özellikle öncesinde meme dokusu olan fakat emzirme sonrası içi boşalmış memelerde de son derece güzel sonuçlar alınmaktadır. Meme kanseri sonrasında meme dokusu alınmış hastalara meme rekonstrüksiyonu amacıyla da uygulanmaktadır.

 

MEME PROTEZİ OPERASYONUNDA AMAÇ NEDİR?

Meme protezi operasyonunda diğer estetik cerrahi işlemlerinde olduğu gibi hasta hekim arasındaki ilişkinin karşılıklı güven ve anlayış noktasında tam olarak oturması gerekmektedir. Görüşmeler sonucunda kişinin nasıl meme istediği hekim tarafından tam olarak anlaşılmalıdır. Hekim önerilerini söylemeli ve kişi için en doğru karar verilmelidir. Hastanın vücut yapısı ve meme dokusu muayene edildikten sonra istenilen ölçü cerrah ile hastanın birlikte karar vermesi sonucu ortaya çıkar. Bu anlamda asıl amaç kişinin boyuna , omuz ve kalça şekline göre en doğal görüntüyü sağlayacak, süt kanallarına ve his kaybına zarar vermeyecek şekilde en uygun silikon meme protezini kullanarak hastayı mutlu edecek bir sonla operasyonu gerçekleştirmektir.

 

MEME PROTEZİ AMELİYATINDA NEREDEN KESİ YAPILIYOR?

Meme protezi bilimsel olaral dört farklı yerden konulabilir. Bunlar koltuk altı, meme başında koyu renkli kısım ile normal derinin birleştiği alan(periareolar), meme dokusunun vücutla birleştiği alt çizgi(submamarian) ve göbek deliğidir. Tüm dünyada ve ülkemizde de çoğunlukla perireolar ve submamarian yer tercih edilmektedir.

 

MEME PROTEZİ HANGİ PLANA KONULUR?

Kas altı, meme dokusu altı ve dual plan denilen bir kısmının kas altında bir kısmının meme dokusu altında olduğu farklı planlar mevcuttur. Kişinin meme yapısına ve isteklerine göre en uygun olan plan tercih edilir.

 

MEME PROTEZİ OPERASYONU SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ NEDİR?

Genel anestezi altında ortalama 1-1,5 saat süren bir işlemdir. Operasyon sonrasında aynı gün evine gidebileceği gibi istenildiği taktirde bir gün hastanede de kalınabilir. Kişiden kişiye ve yapılan işe göre değişmekle beraber 5-7 gün içerisinde normal iş yaşantısına dönülebilir.

 

MEME PROTEZİ KANSERE NEDEN OLUR MU?

Silikon meme protezlerinin kanserle herhangi bir ilişkisi yoktur.

 

MEME PROTEZİ AMELİYATI SONRASINDA MAMOGRAFİ VE USG ÇEKTİRMEM ENGELLENİR Mİ?

Silikon meme protezi ameliyatı sonrasında bu tetkikleri rahatlıkla yaptırabilirsiniz.

 

MEME PROTEZİ AMELİYATI SONRASINDA HAMİLELİK VE SÜT VERME SIKINTILI OLUR MU?

Silikon meme protezi ameliyatı geçiren hastalar hamile kalabilir, çocuk emzirebilirler.

 

YAĞ ENJEKSİYONUYLA MEME BÜYÜTÜLÜR MÜ?

Bilimsel olarak kullanılabilen bir yöntem olmakla beraber benim de aralarında olduğum sayıları oldukça fazla olan plastik cerrahlar tarafından uygulanan bir yöntem değildir. Yağ enjeksiyonları özellikle yüz ve ellerde dolgunluğu ve gençliği sağlamak amacıyla sıklıkla uygulanmaktadır. Ancak meme dokusuna enjekte edildiği zaman meme kanserinin tespitinde karışıklığa neden olacağı düşünüldüğü için çok fazlasıyla tercih edilmemektedir. Ayrıca uzun süre sonuçlarında yağ dokusunda erimeler olabildiği için asimetrik görüntüler ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeplerden dolayı ben meme büyütmek için yağ enjeksiyonu tekniğini kullanmamaktayım.

 

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATLARI ESTETİK AMAÇLI MI YAPILIR?

Meme küçültme ameliyatları estetik amaçlı olduğu kadar büyük çoğunlukla sağlık amacıyla yapılmaktadır. Büyük memeler omuz, sırt, kol ağrılarına, pişik ve kötü kokuya neden olmaktadır. Büyük memeler ruh sağlığını etkileyerek sosyal yönden de sıkıntıya neden olmaktadır. Kadınlar büyük memelerden dolayı uygun kıyafet ve iç çamaşırı bulmakta zorlanmaktadır. Bu nedenleri birarada değerlendirecek olursak meme küçültme ameliyatları çoğunlukla tıbbi nedenlerle yapılmaktadır.

 

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATLARI NASIL YAPILMAKTADIR?

Meme küçültme ameliyatları genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat süresi ortalama 2-2,5 saat kadardır. Meme büyüklüğüne ve yapısına göre ameliyat teknikleri değişmektedir. Genelde iki farklı izli şekilde operasyon sonlanmaktadır. Birincisinde ters T , ikincisinde ise T nin bacakları olmayacak düz bir çizgi şeklinde iz oluşmaktadır. Memenin yapısına ve büyüklüğüne göre değişmekle beraber çoğunlukla az izli ikinci tekniği tercih etmekteyim. Meme küçültme ameliyatından sonra 1 gün hastanede kalmak yeterlidir. Yapılan işe göre değişmekle beraber 3-5 gün sonra normal iş yaşantısına dönülebilir. Meme küçültme ameliyatından sonra kalacak izlerin zaman içerisinde çok daha az görünür bir hal alması beklenmektedir. Meme küçültme ameliyatlarından hemen sonra kişiler omuz, kol ve sırt ağrılarının azaldığını hissetmekte ve çok daha konforlu bir yaşama başlamaktadırlar.

 

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATLARI KAÇ YAŞINDAN SONRA YAPILABİLİR?

Meme küçültme ameliyatları 18 yaşından sonra rahatlıkla yapılabilir.

 

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATLARINDA SÜT VERME VE HİS ETKİLENİR Mİ?

Bu ameliyatta süt bezleri ve süt kanalları mutlaka etkilenmektedir. Kullanılan tekniğe bağlı olarak bu etkilenmenin boyutu değişmektedir. Eğer meme başını ve çevresini tamemen çıkarıp tekrar yerine konulan tekniği kullanırsanız elbetteki hem his hem de süt verme neredeyse tamamen yok olacak düzeyde etkilenebilir. Ancak meme başını ve çevresinin süt kanallarıyla olan ilişkisini koruyarak gerçekleştirilen operasyonlarda bu olumsuz etkilenmenin oranı da oldukça düşmektedir.

 

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATLARININ MEME KANSERİYLE İLİŞKİSİ NASILDIR?

Yapılan çalışmalar meme küçültme ameliyatı geçiren kadınlarda meme kanseri gelişme riskinin diğer kadınlara göre azaldığını göstermiştir.

 

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATLARINA BAŞKA AMELİYATLAR EKLENEBİLİR Mİ?

Meme küçültme ameliyatı sırasında uygun hastalara yüz germe, karın germe, liposuction ve diğer estetik ameliyatlar aynı seansta tek bir anesteziyle kombine olarak yapılabilmektedir. Böylece tüm ameliyatlar için ayrılacak ortak bir sürede iyileşme tamamlanmış olmaktadır.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar