Mükelleflere İkinci Şans

  • Aydın Gazete
  • 27 Ocak 2017
  • Yorumlar Kapalı

İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Şadi Çetin konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada; “2016 yılının Kasım ve Aralık aylarında ödenmesi gereken vergi ve SGK prim taksitlerini ödeyememiş olan mükelleflere ikinci bir şans verildi. Taksit ödemesini zamanında yapamadığı için yapılandırma hakkını kaybeden mükellefler, ödemelerini Mayıs ayı sonuna kadar yapabilecek.

4 Ay Öteleme Hakkı

Taksitini düzenli ödeyen mükelleflere de taksitlerini 4 ay öteleme hakkı verildi. Vergi bakımından Ocak ve Mart ayında, sigorta primleri bakımından ise Şubat ve Nisan aylarında ödeyecekleri taksitlerin ödeme süreleri faizsiz olarak uzatıldı. Böylelikle yeniden yapılandırmanın önümüzdeki tüm taksitlerini 4’er ay uzamış oldu.  Bu durumda Ocak ayında ödenmesi gereken taksit Mayıs ayında, Şubat ayında ödenmesi gerekenler Haziranda ve izleyen her taksit bu şekilde 4 ay ötelenerek ödenebilecek. 

Mayıs Sonuna Kadar Peşin Ödeme İndirimi

Kanundan yararlanmak için peşin ödeme tercihinde bulunup da, ödemelerini yapamayan mükellefler var ise bu durumdaki mükellefler eğer isterlerse Mayıs sonuna kadar peşin ödeme indiriminden yararlanarak, ödemelerini yapabilecekler. Bu durumdaki mükelleflerden peşin ödeme imkânı olmayanlar eğer isterlerse taksitli ödemeye geçebilecekler. Daha önce peşin ödemelerini Aralık ayında gecikme zammı ile yapmış olan mükelleflere de peşin ödeme indirimi uygulanacak ve fazla ödedikleri tutarlar iade edilecek.” diye belirtti. 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar