Batı Söke En Büyük Yatırımımız

  • Aydın Gazete
  • 27 Ocak 2017
  • Yorumlar Kapalı

1966 yılında Batı Anadolu Çimento Sanayii olarak temelleri atılan ve bugün sadece Ege Bölgesi’nin değil, Türkiye’nin en önemli sanayi gruplarından biri konumunda bulunan Batı Anadolu Grubu’nun İcra Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal, çimento sektörünü değerlendirdi ve grubun üretim ve ihracat rakamları hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin dünya çimento ihracatında, 2016 yılında toplam 7 milyon ton ile Avrupa’da birinci, dünyada ise Çin ve İran’dan sonra üçüncü sırada olduğuna değinen Ünal: “TUİK verilerine göre 2016 Ocak-Ekim döneminde çimento üretimi geçen yılın aynı dönemine oranla % 9 oranda arttı. Bu dönemde üretilen çimentonun yaklaşık yüzde %10’u ihraç edildi. Yine 2016 yılının 9 aylık döneminde iç satışlarda %9, çimento ihracatında %6’lik artış oldu.

Grubumuz 2016 yılında 11 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. İhracatta son dönemde başlıca pazarlarımız Mısır, Gabon, Togo, Brezilya, Burkina Faso, Moritanya, Kongo, Fildişi Sahili’dir” dedi.

Ünal, son dönemdeki en büyük yatırımları olan 2018’de tamamlanacak Batısöke fabrikasının ihracat çalışmalarına büyük katkı sağlayacağını vurguladı ve ekledi: “Yatırım maliyeti 500 milyon TL olan günde 5 bin ton klinker üretim kapasitesine sahip bu hattın tamamlanmasıyla Batısöke’nin toplam klinker üretim kapasitesi yaklaşık iki kat artarak yılda 2,4 milyon ton seviyesine ulaşacak. İhracat rakamımız da yılda 40 milyon dolar seviyelerine çıkacak.”

İhracat navlun teşviki gibi yöntemlerle desteklenmeli

Sektörde son beş yılda çimento fiyatlarında meydana gelen düşüşe de değinen Ünal: “2011 yılı ortalarında, çimentonun yaklaşık ihracat fiyatı 70 $ dolar/ton iken, bu rakam 2016 yılında geriledi ve 45 $ dolar/ton seviyelerine kadar indi.

Her ne kadar 2016 yılında iç pazarda yaşanan durgunluk ve iç piyasa şartlarının ağırlaşması nedeniyle sektör yurt dışına yönelse de Irak pazarının İran’a kaptırılması ve Libya, Irak, Rusya, Kamerun, Romanya ve Mısır pazarlarında büyük düşüşler yaşanması sektörü olumsuz yönde etkiledi.

Sektörün bu kayıplarını kapatabilmesi ve ihracatın artırılması için navlun teşviki gibi yöntemlerle desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Türkiye’de 2016 10 aylık dönemde çimento ve klinker ihracatının en fazla artırdığı ülkenin Kolombiya, Yemen ve ABD olduğunu ifade eden Ünal sözlerine şöyle devam etti:

“Batı Anadolu Grubu olarak kuruluşumuzdan bu yana ağırlıklı olarak Avrupa’ya ihracat gerçekleştirdik. Önümüzdeki yıllarda hedeflediğimiz bölgeler arasında Afrika ve Güney Amerika kıtaları yer alıyor. Özellikle Brezilya ve Kolombiya son dönemde hedefimizdeki önemli pazarlar arasında. İhracat pazarlarımızı genişleterek büyümeye ve Türkiye ekonomisine değer katmaya devam edeceğiz.”

Batı Anadolu Grubu

1966 yılında Batı Anadolu Çimento Sanayii olarak temelleri atılan “Batı Anadolu Grubu” bugün Türkiye’nin öncü holdinglerinden biri konumuna sahip. Batı Anadolu Grubu’nun şirketleri arasında Çimento endüstrisinin güçlü şirketlerinden BATIÇIM ve BATISÖKE, enerji üretimi ve perakende satışı alanında faaliyet gösteren BATIENERJİ; hazır beton tesisleri bulunan BATİBETON, liman işletmeciliği ve lojistik alanında BATILIMAN ve uçucu kulun endüstriyel alanlarda hammadde olarak kullanımını sağlayan Ash Plus bulunuyor.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar