Işık Üniversitesi sektör işbirliklerinde atakta

  • Aydın Gazete
  • 26 Ocak 2017
  • Yorumlar Kapalı

Türkiye’nin öncü üniversitesi FMV Işık Üniversitesi, 2016 yılında yaptığı üniversite sanayi işbirliklerimizi geliştirmek konusundaki önemli çalışmalara 2017’de hızla devam ediyor. Işık Üniversitesi, Asaş, Arçelik, TSKB, Nokia/Alcatel Lucent, Polat Enerji, IBM, HPE, Netaş, Repkon, Pitchtora, Organon Analitycs gibi firmalarla işbirliği sözleşmeleri imzalandı. Ar-Ge merkezi ve KOBİ’ler ile Işık Üniversitesi akademisyenlerini bir araya getiren çok sayıda işbirliği günleri de düzenlendi.

Işıklı Yenileşim girişimleri kapsamında 2016 yılında kurdukları birimlerle üniversite sanayi işbirliklerini geliştirme konusundan önemli çalışmalar yaptığını belirten FMV Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Tekinay, yapılan çalışmaları şöyle özetledi:

“Çalışmalar kapsamında endüstrinin devlerinden KOBİlere, çok uluslu kurumlardan yerel firmalara işbirlikleri ve ortaklıklar başlattık. İmzalanan anlaşmaları etkinleştirmek üzere öğrencilerimiz ve akademisyenlerimiz çalıştaylar, seminerler, ziyaretler düzenleyerek etkileşimi dokuyorlar, verimli çalışmalar yapıyorlar. Ortak Ar-Ge projeleri üretebilmek, öğrencilerin tezlerinin özel sektör ihtiyaçlarına göre planlanabilmesi, staj imkanları, akademik bilgi birikimi ve altyapının tanıtılması üzerinde durduk.”

Bilimi, teknolojiyi, sanatı tasarıma, tasarımı toplumsal faydaya dönüştürüyor

Üniversitelerdeki yeni birimlerden oluşan altyapının temel görevlerinden biri bilimsel ve teknolojik bilgi birikiminin toplumsal faydaya ve ekonomik değere dönüştürülmesine katkı sağlamak oluyor. Bu kapsamda, üniversite ve özel sektör işbirliği ise bu değer yaratımı sürecinin en önemli boyutlarından biri olmasıyla öne çıkıyor. 

Üniversiteler ile sanayi kuruluşlarının doğru temellerle yapılandırılmış, karşılıklı kazan kazan ilkesine ve ortak dil yaratımına öncelik veren ilişkileri kurmak olduğuna işaret eden Prof. Dr. Şirin Tekinay, “Hedefimiz, üniversitemiz ve sanayi/özel sektör arasında etkin, nitelikli, gerçekçi ve sonuç odaklı işbirlikleri verimli kılmak; yani  sınırlı kaynakların akılcı bir şekilde kullanılması için kuvvetli bir bağ kurmaktır” diyor. 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar