Mavi Bisiklet Konya’da

  • Aydın Gazete
  • 24 Ocak 2017
  • Yorumlar Kapalı

Çekimleri Konya-Akşehir’de gerçekleştirilen çocuk oyuncuların ve diğer tüm yan rollerin yerel halktan oluştuğu ‘Mavi Bisiklet’ filminin Akşehir Galası Akşehir Belediyesi’nin organizasyonu ve ev sahipliğiyle Şehit Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’nde filmin yönetmeni Ümit Köreken, yapımcısı Nursen Çetin Köreken ve oyuncuların yanısıra Akşehir Garnizon Komutanı İkmal Albay Orkun Turaçlı, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, AK Parti Akşehir İlçe Başkanı A. Bahadır Örs, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadık Köseoğlu, Belediye Meclis Üyeleri, bazı kamu kurum müdürleri, STK temsilcileri ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.

60 Bin İzleyiciye Ulaştı

Gösterim öncesi yaptığı konuşmada filmin Akşehir’de çekilmesine katkıda bulunan Akşehir Belediyesi başta olmak üzere tüm destek verenlere teşekkürlerini ileten yönetmen Ümit Köreken filmin festival serüveninin devam ettiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Mavi Bisiklet katıldığı festivallerde 60 bin kadar izleyiciye ulaştı. Bunun yanında çıkan medya haberleriyle birlikte de yaklaşık 1 milyon insana ulaşmayı başardık. Bir Akşehir hikâyesi olarak sunduğumuz filmimizin evrensel bir dil yakalamış olması ve doğudan batıya katıldığımız tüm festivallerde seyirciye benzer duyguları hissettirmesi bizi fazlasıyla sevindirdi. Bu tarafı ödüllerden daha yoğun bir motivasyon kaynağı oldu bizim için.”  Film çekimleri boyunca yaşanan zorluklardan da bahseden Köreken Akşehir esnafının ve halkın yardımlarının da kendileri için çok önemli olduğunu dile getirerek, Akşehir’de doğup büyüdüğünü ve bu hikayelerin bu topraklardan çıktığını belirtti ve 53.Antalya Film Festivali’nde kazanılan ‘En İyi Senaryo’ ödülünü özellikle Akşehir halkına ithaf etmek istediğini belirterek sözlerini tamamladı.

Film Şehrimiz İçin Gurur Kaynağı

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya da yaptığı konuşmada Akşehir’de böyle bir filmin çekilmesinden ve bir Nasrettin Hoca torununun, Nasrettin Hoca’nın memleketi Akşehir’de yine Nasrettin Hoca torunlarının rol aldığı filmin galasında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine devam ett: “Şehrimizden böyle başarılı bir film çıkması ve çeşitli festivallere katılarak temsil edilmenin yanında kazandığı ödüller de gurur kaynağımız oldu. Şehit Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’nin açılışını ve ilk programını Mavi Bisiklet filmiyle yapmak ayrıca anlamlı oldu. Kültür merkezimizin şehrimize hayırlı olmasını diliyor, Kültür Bakanlığı ve ekibine teşekkürlerimi sunuyorum. Kültür merkezimize çok şeyler borçlu olduğumuz, 15 Temmuz şehitlerimizden Ömer Halisdemir kardeşimizin ismini vererek yaşatmak istedik, kendisini rahmetle ve şükranla bir kez daha anıyorum.”

Nasreddin Hoca’nın Torunlarının Yeteneği Var

Mavi Bisiklet’in aldığı ödüllerden duyduğu mutluluğu da belirten Başkan Akkaya; “Görüyorum ki Akşehirli Nasreddin Hoca torunlarının sinema konusunda ayrı bir yeteneği var. Bildiğiniz gibi zaten Nasreddin Hoca Şenlikleri’nde düzenlediğimiz sosyal etkinliklerle de bir çok sanatsal faaliyetler sunuyoruz. Şehrimize gelen üstatlar ve sanat ustaları ile birlikte gençlerimiz ve ilgi duyan hemşerilerimiz için çeşitli eğitimler yapmaktayız. Bu doğrultuda Ümit Bey koordinasyonunda gençlerimiz için düzenlediğimiz oyunculuk ve sinema eğitim programını da önümüzdeki süreçte devam ettireceğiz. Sinemaya ilgisi ve yeteneği olan gençlerimizi keşfetmek ve sanata yönlendirmek üzere çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi. Filmin yönetmeni Ümit Köreken ile yapımcısı Nursen Çetin Köreken’e teşekkür eden Başkan Akkaya, filmde başarılı performanslarıyla yer alan oyunculara tebriklerini ileterek, filmin yapımında destek veren tüm kurumlara ve iş adamlarına teşekkürlerini sunarak sözlerini tamamladı.

Oyuncular da Düşüncelerini Paylaştı

Filmde Ali karakterini canlandıran Akşehirli oyuncu Selim Kaya, başrol oyuncusu olarak seçildiğini çekimlere üç gün kala öğrendiğini ve çok şaşırdığını belirterek 19.Olympia Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali’nden ‘En İyi Genç Erkek Oyuncu’ ödülünü kazandığı için çok mutlu olduğunu söyledi.

Elif karakterini canlandıran Akşehirli oyuncu Bahriye Arın filmde rol almasının okul hayatında ve özel yaşantısında başarılı olmasına olumlu katkıları olduğunu belirtirken, Yusuf karakterini canlandıran Eray Kılıçarslan ise bir filmde oynamanın en büyük hayali olduğunu söyleyerek başka filmlerde de rol almak istediğini belirtti.

Film gösterimi sonrasında gerçekleştirilen törende ise Yönetmen Ümit Köreken Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya’ya bir teşekkür plaketi takdim ederken Başkan Akkaya’da Köreken’e günün anısına bir hediye verdi. Ayrıca filme katkı sağlayan kurum ve kişiler ile filmde rol alan oyunculara da plaket ve çeşitli hediyeler verildi.

FILMIN ÖZETI

Annesi ve küçük kız kardeşi ile birlikte yaşayan 13 yaşındaki Ali; boş zamanlarında çalıştığı lastikçiden kazandığı haftalığı evin ihtiyaçları için annesine vermekte, bahşiş olarak aldığı birkaç lirayı ise mavi bir bisiklet alabilmek için biriktirmektedir. Ali’nin babası, kasabadaki çiftlikte çalıştığı bir gün yaşamını yitirmiştir ama cesedi tren yolunda bulunmuştur. Olayın tek şahidi ise çiftliğin kâhyası Salim’dir. Ali’nin platonik aşkı Elif, çocukların oyuyla seçilmiş okul başkanıdır. Ancak Kahya Salim, kasabaya gelen torunu Hasan’ı okula kaydettirir ve okul müdürü kısa bir süre sonra Elif’in yerine okul başkanlığını Hasan’a verir. Elif’e haksızlık yapıldığını düşünen Ali, mavi bisiklet için biriktirdiği tüm parayı bu yolda feda etmeye karar verir. Arkadaşı Yusuf’un da yardımıyla büyük bir kampanya başlatır.

MAVİ BİSİKLET

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteklediği, Dünya Prömiyerini 66. Berlin Film Festivali Generation KPlus Kategorisinde yapan Türk – Alman ortak yapımı Mavi Bisiklet, geliştirme ve yapım aşamalarında çok sayıda atölyeye katılarak birçok farklı ödül ve destek aldı. Film, ilk Türkiye gösterimini yarışma bölümünde yer aldığı 35. İstanbul Film Festivali’nde yaptı. 2013 yılında Amsterdam Cinekid Co-Production Market’e katılan Mavi Bisiklet burada ‘En İyi Proje Ödülü’nü kazandı, aynı zamanda; Eurimages’tan, Türkiye’den ilk kez ‘Film for Children’ başlığıyla destek alan yapım olurken, DOHA Film Enstitüsü’nden de post prodüksiyon desteği kazandı. 2016 yılında Hollanda’da yapılan 4.Kırmızı Lale Film Festivali’nden de eli boş dönmeyen Mavi Bisiklet Hollanda-Türkiye ‘Sinema Eleştirmenleri Ödülü’ne layık görüldü. 46. Giffoni Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivalin’de yarışan Mavi Bisiklet, festivalde yer alan tek Türk filmi oldu. 53. Antalya Film Festivali’nde ‘En İyi Senaryo’, ‘En İyi Yönetmen’ ve ‘En İyi Film’ ödüllerini alan Mavi Bisiklet, 18. Mumbai Çocuk Filmleri Festivali, 4. Giffoni Makedonya Film Festivali ve 4. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin yarışma bölümlerinde yer aldı. 19. Olympia Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali’nden ‘En İyi Genç Erkek Oyuncu Ödülü’ ve ‘Yunanistan Film Kulüpleri Birliği Özel Ödülü’nü kazandı.

NURSEN ÇETİN KÖREKEN

1981 yılında Bulgaristan’da doğan Nursen Çetin Köreken 1989 yılında ailesiyle birlikte İzmir’e yerleşti. Türk Dili ve Edebiyatı ile Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümlerini bitiren Çetin Köreken 2001 yılından bu yana tiyatro, yaratıcı drama, turizm ve organizasyon alanlarında çalışmalar yürütüyor.  2004 yılından sonra çalışmalarını ağırlıklı olarak çocuk ve kadınlara yönelik devam ettirdi. 2006-2007 yılında Erzurum’da kurduğu Aktif İnsan Kişisel Gelişim, Eğitim ve Organizasyon Merkezi’nde çocuk, genç, kadın ve ailelere yönelik atölyeler düzenledi.  Radyo tiyatrosu, masal, çocuk oyunu, gençlik oyunu ve senaryo türlerinde çalışmalar yapan Çetin Köreken’in Mitos-Boyut Yayınevi’nden bir kitabı çıktı. Çizgi ve Kiraz Bekçisi adında iki kısa filmin yapımcılığını üstlendi ve ilk uzun metrajlı film senaryosu olan Mavi Bisiklet’i 2010 yılında, Arayış adlı senaryosunu 2013 yılında yazdı. 2013 yılında Ümit Köreken’le birlikte Drama Film Prodüksiyon şirketini kurdular. Ortak üretimleri ilk uzun metraj filmleri Mavi Bisiklet ile birçok festivale katıldılar ve ‘en iyi film’, ’en iyi yönetmen’ başta olmak üzere çeşitli ödüller aldılar.

ÜMİT KÖREKEN

1978 yılında Akşehir’de doğan Ümit Köreken DTCF Tiyatro bölümünde bir yıl okuduktan sonra İşletme Bölümünü bitirdi. 2002 yılında TRT Radyosu’na yazdığı ilk radyo tiyatrosu ile -Zeus- 2.lik ödülü aldı. TRT’ye radyo oyunları, arkası yarınlar, çocuk bahçesi programı için dramalar yazmaya devam etti. 2008 ve 2009 yıllarında yazdığı tiyatro oyunları ile ödüller aldı. Çeşitli edebiyat dergilerinde öyküleri yayınlandı ve Mitos-Boyut Yayınevi’nden bir kitabı çıktı. Çizgi ve Kiraz Bekçisi adında iki kısa film çekti.  2013 yılında Nursen Çetin Köreken’le birlikte Drama Film Prodüksiyon şirketini kurdular.  Ortak üretimleri ilk uzun metraj filmleri Mavi Bisiklet ile birçok festivale katıldılar ve ‘en iyi film’, ’en iyi yönetmen’ başta olmak üzere çeşitli ödüller aldılar.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar