İhracatçı firmalara İnovasyon koçu

  • Aydın Gazete
  • 21 Ocak 2017
  • Yorumlar Kapalı

Türkiye’de inovasyon bilincinin oluşması için 6 yıldır Türkiye İnovasyon Haftası düzenleyen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve İhracatçı Birlikleri, ihracatçı firmalarda inovasyon yönetimi konusunda yetkinliği arttırmak, katma değerli ürün üretimini ve ihracatını üst seviyeye çıkarmak ve üniversite-sanayi işbirliğini daha da geliştirmek amacıyla İnovasyon Odaklı Mentörlük Projesi İnosuit’i hayata geçirdi.

43 Firmanın 7’si Ege’li

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından hayata geçirilen “İnoSuit – İnovasyon Odaklı Mentörlük Projesi”nde Türkiye genelinde 43 firma yer alırken, 43 firmanın 7 tanesi Ege İhracatçı Birlikleri üyeleri oldu. Proje kapsamında İnovasyon konusunda çalışan üniversiteler ve akademisyenler ile ihracatçı firmalar eşleştirildi. İnovasyon konusunda deneyimli akademisyenler ile firmaların 11 ay süreyle yürütecekleri işbirliği firmaların inovasyon bilincinin artmasına katkı sağlayacak.

 

Her Hafta Yarım Gün Koçluk

“İnoSuit – İnovasyon Odaklı Mentörlük Projesi” ile Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından ihracatçı firmaların inovatif ürünler üretmesi ve ihracatta daha katma değerli ihracat iklimine geçilmesinin hedeflendiğini anlatan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, “İnovasyon konusuna yoğunlaşan çok değerli akademisyenler, bu proje çerçevesinde her hafta yarım gün firmalarda mesai yapacaklar. Firmaların AR-GE, İnovasyon ve Tasarım departmanlarıyla çalışacaklar. Firmalarımıza yeni bir vizyon çizecekler. Bu sürecin sonunda Ar-Ge Merkezi olmayan firmalarımızın Ar-Ge Merkezi kurmaları hedeflerimizin en büyüğü.” diye konuştu.

Kilogramı 1.6 Dolardan 3-4 Dolara Çıkarmalıyız

Türkiye’nin 2023 yılı ihracat hedeflerine ulaşabilmesi için bugünkü ihracatını miktar bazında 3.5 kat artırması gerektiğine işaret eden Ünlütürk şöyle devam etti: “İhracatımızı önümüzdeki 6 yılda miktar bazında 3.5 kat arttırmamız mümkün değil. O nedenle katma değerli ürün ihracatına yönelmemiz gerekiyor. Ortalama kilogramı 1.6 dolar olan ihracatımızı 3-4 dolar aralığına çıkarmamız şart. Türkiye’nin ihracatında katma değerli ürün ihracatı yüzde 4 seviyesinde ve bu oranın yüzde 25’e cikarılması amaçlanıyor. Bunun için de Ar-Ge, İnovasyon ve Tasarım konularında yürütülecek çalışmalar hayatı öneme sahip. 2018 yılında yürütülecek “İnoSuit – İnovasyon Odaklı Mentörlük Projesi”ne en az 100 firmamızın katılımını bekliyoruz.”

 

Katılan Firmalar Şöyle

“İnoSuit – İnovasyon Odaklı Mentörlük Projesi”ne katılan firmaların 11 ay süreyle İnovasyon konusunda akademisyenlerden alacakları danışmanlık hizmetinin yüzde 50’sini Türkiye İhracatçılar Meclisi ve üyesi olduğu ihracatçı birliği karşılarken, yüzde 50’sini firmalar kendisi üstlenecek. “İnoSuit – İnovasyon Odaklı Mentörlük Projesi”ne katılan Ege İhracatçı Birlikleri üyesi firmalar; Bizoya İç ve Dış Tic. Ltd. Şti., BMC Otomotiv San. Tic. A.Ş., Ekoten Tekstil San. Tic. A.Ş., Meltem Bebek ve Genç Mobilya San. Tic. A.Ş., Sarıgözöğlu Hidrolik Makina ve Kalıp Sanayi ve Ticaret A.Ş., Söktaş Dokuma İşletmeleri San ve Tic A.Ş. ve Sun Tekstil San. ve Tic. A.Ş. oldu.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar