Günün Stresinden Kick Boks İle Uzaklaşıyorlar

  • Aydın Gazete
  • 13 Ocak 2017
  • Yorumlar Kapalı

Her yaş grubu erkek ve bayanların büyük bir beğeni ile yaptığı bu spor branşının Karşıyaka’da ciddi anlamda eksikliğini duyduklarını, bu nedenle de şubeyi açtıklarını belirten Bostanlıspor Kulübü Asbaşkanı Muzaffer Tuğsavul, “Kıck boksta çok deneyimli olan antrenör Aytaç Uyanıker ile anlaştık. Çalışmalarımızı ilk etapta Bostanlı Gide Cengiz Spor Tesisleri salonunda yapacağız. Hedefimiz Karşıyaka’dan kıck boks şampiyonları çıkarmak. Bayan ve erkek yaş grupları da dahil olmak üzere kayıtlarımız başladı. Şubat ayının ilk haftasında çalışmalar start alacak” dedi.

Bostanlıspor kıck boks antrenörü Aytaç Uyanıker, bu sporun asla saldırı sporu olmadığını ifade ederek, “Kıck boks, yumruk, tekme, diz ve sınırlı clinch uygulamalarının bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş eklektik bir dövüş sporudur. Egzersiz sistemi olarak uygulanabildiği gibi tam temaslı bir mücadele sporu olarak da uygulanabilmektedir. Kıck-Boks’un sadece saldırı sporu olmadığı gibi saldırı ve savunmanın aynı dozajda ve aynı konsantrasyonda yapılması gerekir” dedi.

Uyanıker, kıck boks’un faydaları ise şöyle aktardı: “Öncelikle tüm vücudu çalıştırır.  Aerobik özelliği yüksektir ve yüksek kalori harcatır. Stres attırır. Günün stresinden kurtulmak için birebir bir özelliğe sahiptir.    Koordinasyonu geliştirir. Özellikle el, göz, ayak koordinasyonunu ve uyumu geliştirir. Endorfin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Bu sayede kişi efor sarf ederken mutlu olur.  El bileklerine ve ayak bileklerinize ekstra ağırlık takarak uygulama şansınız var. Bu tip bir antrenmanda, hem kardıyo hem de güç çalışması yapabiliriz. Efor sarf ederken, kap atım hızını yükseltir, vücuda hem daha fazla oksijen girer hem de yüksek oranda terleme meydana gelir. Bununla birlikte vücuttan toksinlerin atılması daha fazla olur.  Hızlı düşünme kapasitesini geliştirir. Bu sayede, ne zaman atak yapılması gerektiğini ve nasıl savunma yapılacağını geliştirebilirsiniz.”

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar