• Anasayfa
  • >
  • SÖKE
  • >
  • 2016’da Çayüstü Dükkanları Kesin Yıkılacak

2016’da Çayüstü Dükkanları Kesin Yıkılacak

  • Aydın Gazete
  • 19 Aralık 2015
  • 0

Söke’de yıllardır konuşulmasına rağmen, adımları Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran tarafından atılabilen Yenikent Deresi ıslahı ve çevre düzenleme projesinde çalışmalar hız kazandı. Yenikent Deresi’nin iki yanında uzanacak istinat duvarının yapım çalışması başladı. Yenikent Çevre Düzenleme Projesi artık hayal olmaktan çıktı.

Kasım ayı içerisinde Söke Belediyesi ve projeye katkı sağlayacak olan BatıSöke Çimento Fabrikası T.A.Ş ile protokol imzalanmıştı. Yenikent Deresi Islahı Taşkın Rusubat Kontrolü Projesi si’nin uygulanmasına ise geçtiğimiz hafta içinde başlanıldı. Yenikent Mahallesi’nde derenin iki yakasına yapılacak 850 metre uzunlukta, 2.5 metre yükseklikte çevre taş duvarlarının yapımına başlandı. Kendisini göstermeye başlayan istinat duvarının tamamlanmasının ardından derenin taban betonu atılacak. Bu çalışmaların ardından Söke Belediyesi derenin etrafında peyjaz ve çevre düzenlemesi çalışmalarına başlayacak.

“YENİKENT’iN VE SÖKE’NİN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK”

Çevre yolundan başlayıp Mehmet Semerci Caddesi’ne kadar uzanan alanda derenin çevresinde yapılacak düzenleme ile rekreasyon anları oluşturulacak. Oturma ve dinlenme alanları, ışıklandırması, kafeteryaları ile modern bir yapıya kavuşacak olan derenin çevresi, bunca yıldır el değmemiş ve atıl halinden kurtulacak. Söke’nin fakülteler ve üniversite bölgesi olan Yenikent Mahallesi’nde derenin etrafında adet yeni bir yaşsam alanı oluşturularak, Yenikent Mahallesi’nin çehresi değişecek.

Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran; “Yenikent Mahallesi’nin çehresini değiştirmeyi, öğrencilere yönelik mekanların sayısının arttırılmasını hedefliyoruz. Bunun yanında çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmalarını da çok önemsiyoruz. Dere ıslahının yanında vatandaşlarımızın rahatlıkla oturabildiği mekanlar yaratılacak” dedi.

“SÖKE ÇAYI PROJESİ’NE DOĞRU”

2016 yılında çay üstü dükkanların kesinlikle yıkılacağını, bu sözün de yerine getirileceğini söyleyen Başkan Toyran; “Yenikent Deresi’nde başlatılan çalışma Söke Çayı ile ilgili Projenin de başlangıcı olarak görülebilir. Söke Çayı ve Kızıl Kilise Çayının rehabilitasyonu da gündemimizde. Söke, derelerinin çevresinde yaratılan alanlarla yeniden nefes alacak” dedi.

Kaynak: Söke Belediyesi Basın Bürosu

Geri «
İleri »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tren Seferleri Otobüs Seferleri Rüya Tabirleri Yemek Tarifleri Sinema Telefonlar