Jeotermal Kullanımı İçin Yöntem Arayışları Sürüyor

  • Aydın Gazete
  • 19 Aralık 2015
  • Yorumlar Kapalı

 Davutlar’da bulunan Kuşadası Belediyesi’ne ait jeotermal kuyunun doğru ve verimli bir model çerçevesinde işletilebilmesi için yöntem arayışları sürerken Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Remzi Çengel, Afyon’da kullanılan modeli incelemek ve bilgi almak amacıyla Afyon Jeotermal A.Ş’yi ziyaret etti.

Kuşadası Belediyesi tarafından Davutlar Mahallesi Kapsala Mevkiinde bulunan jeotermal kuyunun faaliyete geçirilmesi ve Kuşadası’nda jeotermal dağıtım otomasyonu oluşturmak amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Remzi Çengel, Afyon Jeotermal A.Ş’yi ziyaret etti. Afyon Belediyesi ve Afyon İl Özel İdaresi öncülüğünde kurulan Afyon Jeotermal A.Ş Genel Müdürü Dr.Yusuf Ulutürk’ten teknik ve idari detaylar hakkında bilgi alan Çengel daha sonra bölgede kurulan otomasyon sistemlerini inceledi.

Afyon ziyareti ile ilgili olarak değerlendirmede bulunan Başkan Yardımcısı Çengel, “Kuşadası Belediyesi olarak Davutlar Mahallesi Kapsala Mevkiinde bulunan, jeotermal kuyuda yapılacak dağıtım otomasyonunu faaliyete geçirerek Davutlar ve Güzelçamlı sahil şeridinde bulunan otellere 12 bin metrelik su hattıyla sıcak su vererek bölge turizmini 12 ay canlı tutmayı hedefliyoruz. Kuşadası’nda turizmi 12 aya yaymak ve sahip olduğumuz jeotermal potansiyeli en doğru biçimde kullanmak amacıyla sürdürdüğümüz çalışmalarda önemli bir aşama katettik. Türkiye’de jeotermal kullanan çeşitli kentlerde uygulanan modelleri inceledik. Kuşadası’nda jeotermal dağıtım otomasyonu oluştururken Afyon Jeotermal A.Ş’nin uygulamalarını örnek almayı planlıyoruz” dedi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar