Kadınlara Umut Oldu

  • Aydın Gazete
  • 26 Aralık 2016
  • Yorumlar Kapalı

Bayraklı Tepeküle Kongre Merkezi’nde düzenlenen SOUVENİR Hediyelik Eşya Günleri’nin müdavim katılımcılarından biri de Ankara Beypazarlı Fatma teyze. 2008’den bu yanaİç Anadolu’nun organik ev yapımı lezzetli ürünleri ile İzmirlileri tanıştıran Fatma teyzenin standı büyük ilgi görüyor. Teyzenin Beypazarı kuruşu, erişte, cimcik makarna, baklava, lokum, sebze kuruşu, sarımsak kuruşu, kekik, cevizli sucuk, tarhana ve sarmaları kapış kapış satılıyor. Ziyaretçiler Fatma teyzenin ürünlerini almakla kalmıyor birçok ürünün yapımı ve pişirilmesi konusunda bilgi ve tarifler alıyor.

KORKARAK GİTMİŞ

Ankara’nın tarihi ilçesi Beypazarı’nda ikamet eden Fatma teyze 1990’li yıllarda ihtiyaçlarını karşılamak için evinde yaptığı bazlamaları çevresindeki vatandaşlara satmaya başlamış. Kısa zamanda çarşıda pazarda esnafın takdirini toplayan ürünler yok satmaya başlamış. Fatma teyze başarı hikâyeşinin dönüm noktasının bir belediye başkanının teşviki olduğunu söylüyor. Fatma teyze, “Bazlama satarak bu işe başladım. Birkaç yıl sonra seni zabıta arıyor, belediye başkanı makamına çağırıyormuş diye haber bıraktı dediler. Biraz korku, biraz endişe, biraz merak dolu duygularla başkanı ziyaret ettim. Yöresel lezzetlerimizi gelecek kuşaklara aktaracak, turistlere tattıracak bir işyerini Turist Pazarında açmamı istedi”dedi.

ÇEYREK ASIRDA 41 ÇEŞİT

Yaklaşık 25 yılda 41 çeşit Anadolu lezzetinin üretimine ulaştığını belirten Fatma teyze, 300 kadar bayanın üretime katıldığını söyledi. Fatma teyze, “Bir kişi başladığım üretimde işyeri açınca 3 bayan arkadaşı üretim için almıştım. İnsanların birbirlerine tavsiye etmeleri ve taleplerin artmasını zaman içinde karşılayamaz olduk. Yeni işyerleri açıldı. Tahmin ediyorum 300 kadınımız ilçede bu işten evinin ekonomisine katkı sağlıyor. Kadınlarımızın önünü açacak bir girişimde bulunduğum için mutluyum. Her yıl SOUVENİR Hediyelik Eşya Günleri’ne katılıyorum. Ürünlerimizi yılın her döneminde İzmirlilere ulaştıracak bir bayımızın olması hayalimi gerçekleştirmek istiyorum”şeklinde konuştu.

SOUVENİR Hediyelik Eşya Günleri ile aynı çatı altında yüzde 70’e varan indirimlerle düzenlenen Altın ve Pırlanta Günleri 30 Aralık akşamına kadar sürecek. Genciz Fuarcılık’ın Kültürpark Basmane Kapısından, Bayraklı Belediyesi’nin ilçenin Sevgi yolundan kaldırdığı ücretsiz ulaşım servisleri son güne kadar ziyaretçilere hizmet verecek. 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar