Sütlüçember. Diğer Adıyla Samanyolu

  • Aydın Gazete
  • 24 Aralık 2016
  • Yorumlar Kapalı

KOZMİK ANAFOR EGE’DE EVRENİ KEŞFEDİYOR

         Facebook hesabının kurucusu Zafer Emecan ile sayfa yazarlarından Merve Yorgancı’nın katılımıyla gerçekleşen panelde galaksimiz ve etrafımızdaki diğer galaksiler hakkında bilgiler verildi. Ege Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Topluluğu’nun düzenlediği etkinlik,  Akdeniz Üniversitesi Uzay Bilimi ve Teknolojisi Bölümü mezunu ve Fen Bilgisi Öğretmenliği alanında yüksek lisans öğrencisi olan Merve Yorgancı’nın sunumuyla başladı. Yorgancı, Samanyolu Galaksisi ile Andromeda Galaksisi hakkında çeşitli bilgiler verirken 5 milyar yıl sonra gerçekleşmesi öngörülen galaksi çarpışması hakkında konuştu.

“EN ÖNEMLİ BULUŞLAR RASTLANTISAL OLAN BULUŞLARDIR.”

         Merve Yorgancı, sunumunun devamında bilimsel buluşların insanlık tarihi için çok önemli olduğundan ve önemli buluşların bilim insanları tarafından yanlışlıkla keşfedildiğinden bahsetti. Yorgancı, mikrodalga fırının, teflonun ve atom çekirdeğinin, tanecikler veya elektromanyetik ışımalar yayarak kendiliğinden parçalanması manasına gelen radyoaktivitenin bilim insanları tarafından başka keşifler yapmaya çalışırken bulunduğunu belirtti. Ayrıca Yorgancı, evrenin bir merkezinin olduğu düşüncesinin hakim olduğu yıllarda bilim insanlarının yıldız yoğunluklarını temel alarak yaptığı araştırmalarda uzun yıllar yanılgıya düştüklerini söyledi.

“SÜTLÜÇEMBER YA DA DİĞER ADIYLA SAMANYOLU”

         Yorgancı, Samanyolu Galaksisi’nin kökenine dair yaptığı açıklamada Yunan Mitolojisi’nde buna “Sütlüçember” denildiğini, bu ismi Hera’nın göğsünden çıkan sütün evrene yayılmasıyla aldığını söyledi. Ayrıca kökeni Orta Asya’ya dayanan kültürümüzde galaksiye “Samanyolu” adının verilmesinin nedeni sürekli saman ile uğraşan toplumun kendilerini saman çalan birinin oraya bıraktığı düşüncesinden gelmektedir. Bilimsel açıdan ise galaksinin büyük patlama sonucunda gerçekleştiğini belirtti. Zafer Emecan ise Merve Yorgancı’nın sunumu ardından izleyicilerin sorularını yanıtladı. 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar