Aile İçi İletişime Dikkat

  • Aydın Gazete
  • 23 Aralık 2016
  • Yorumlar Kapalı

Belediye Konferans salonunda düzenlenen söyleşide ailede iletişim sorunları, nedenleri ve çözüm önerileri konusunda Prof. Dr. Meltem Onay konukları bilgilendirdi.

Kişiliğin oluşumunda ailenin rolünü anlatan Onay, “Her şey ailede başlar. Siz ne işeniz çocuklarınız sizin kopyanız olur. Çocuklar 0 -6 yaş aralığında eğitimlerinin önemli kısmını alır ve kişiliklerini kazanırlar. Onları ilkeli, saygılı ve ayaklarının üzerinde duran bireyler olarak yetiştirmeliyiz. Ailede birlik ve beraberlik çok önemli, bu da sorunlar karşısında birlikte göğüs germeyi sağlar. Ailede iletişimin güçlenmesi için sevgi ve saygı önemlidir. Birbirimizi dinlemeyi öğrenmeliyiz. Empati yapmalıyız. Birbirimizi eleştirirken yapıcı olmalıyız” dedi.

 

Yaşamda sevginin önemini vurgulayan Onay sözlerini şöyle sürdürdü; “İnsanlara on yargılı davranmamalıyız. Bencillikten kurtulmalıyız. İçinizdeki mutluluğu yansıtamazsanız mutlu olamazsınız. Koşulsuz sevin, her fırsatta güzel kelimeler kullanın. Sevdiğinizi dile getirin. Tatlı dil kullanın. Teşekkür edin. Gönlünüzü herkese açın. Birbirinizi daima sevin.”

 

Söyleşinin sonunda Prof. Dr. Meltem Onay’a teşekkür ederek çiçek takdim etti.

Geri «
İleri »
Tren Seferleri Otobüs Seferleri Rüya Tabirleri Yemek Tarifleri Sinema Telefonlar