Şanslı Hasta Çifte Ameliyattan Kurtuldu

  • Aydın Gazete
  • 23 Aralık 2016
  • Yorumlar Kapalı

Bu tür işlemlerin ancak deneyimli ve özenli bir ekip ile başarılabileceğinin altını çizen,  Doç. Dr. Çağdaş Akgüllü, TAVİ ekiplerinde çok değerli deneyimleri ile kendilerine katkıda bulunan Kalp ve Damar Cerrahi Prof. Dr. Mehmet Boğa, Anesteziyolog Prof. Dr. Nil Kaan ve Doç. Dr. Hasan Güngör’e katkılarından dolayı teşekkür etti.

”Hastamız bize ilk geldiğinde nefes darlığından sırt üstü dahi yatamıyor, oksijen desteği olmaksızın rahatlayamıyordu”

Ameliyatı değerlendiren, Doç. Dr. Çağdaş Akgüllü  “ Hastamızın üç kalp damarında ciddi tıkanıklık vardı, ayrıca eşlik eden ciddi aort kapak darlığı mevcuttu. Hastamızın hem by-pass ameliyatı hem de aort kapak ameliyatı olması gerekiyordu, ancak cerrahi açıdan riskinin çok yüksek bulunması sebebiyle önce stent yerleştirilerek damarlarının açılmasına, sonrasında da yine anjiyo ile TAVİ dediğimiz kapak değişim işlemini yapmaya karar verdik.  

Hastamız bize ilk geldiğinde nefes darlığından sırt üstü dahi yatamıyor, oksijen desteği olmaksızın rahatlayamıyordu. Damarlarını stent ile açtıktan sonra bu şikayetleri bir miktar azaldı. Son olarak yaptığımız ameliyatsız aort kapak değişimi sonrasında da hastamız, kendi işini görebilecek ve hayatını kimsenin desteği olmaksızın sürdürebilecek ” dedi.

”Dünya ile Eşzamanlı olarak bu ameliyatı gerçekleştiriyoruz”

Dünya ile eş zamanlı olarak ülkemizdeki sayılı sağlık kuruluşu ile birlikte Üniversitemizde de başarı ile uygulanan ameliyatsız aort kapak değişimi “TAVİ” işlemi ile bugüne kadar 11 hastayı ekip olarak sağlıklarına kavuşturduklarını ifade eden Doç. Dr. Çağdaş Akgüllü,  işlemin şu anda, ancak cerrahi açıdan yüksek risk olduğu belirtilen hastalar için uygun olduğunu belirtti.

Ameliyatın ardından hayata tekrar tutunan 83 yasındaki hasta Hafize Güder, hastanemize ve operasyonu gerçekleştiren ekibe teşekkür  etti.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar