Uluslararası Göçmenler Günü’nde Acı Tablo

  • Aydın Gazete
  • 19 Aralık 2016
  • Yorumlar Kapalı

Dünya genelinde uluslararası ve yerel çatışmalar, savaşlar, insan hakları ihlalleri, ekonomik krizler ile etnik ve dini ayrımcılığın milyonlarca insanın ülkesini terk etmesine ve göç yoluna düşmesine neden olduğu ortaya çıktı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) verilerine göre, dünya üzerindeki göçmen nüfusunun 250 milyona yaklaştığı açıklanırken, bunun tarihte şimdiye kadar ulaşılmış en yüksek rakam olduğu belirlendi. Son 15 yılda göçmen sayısında yüzde 40’tan fazla artış meydana gelirken, dünya genelinde 65 milyondan fazla kişinin şiddet ve savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldığı tespit edildi. 

Türkiye’nin de özellikle Suriye’de yaşanan savaş nedeniyle göçmen krizi ile karşı karşıya olduğu şu günlerde göçmen haberleri medyada da oldukça sık yer aldı. Medya Takip Ajansı Interpress’in, “Uluslararası Göçmenler Günü” nedeniyle üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan araştırmasına göre, göçmenlerle ilgili yılbaşından bu yana yazılı basına 150 binin üzerinde haber yansıdığı belirlendi. 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar